آتروفی واژن به التهاب، خشکی و نازک شدن دیواره واژن اشاره دارد. در حالی که درمان های زیادی برای آتروفی واژن وجود دارد برخی از افراد یک رویکرد طبیعی را ترجیح می دهند. این مقاله برخی از درمان های مفید طبیعی، تغییرات شیوه زندگی و درمان های پزشکی را که می تواند نشانه ها را کاهش دهد و کیفیت زندگی زنان با آتروفی واژن را کاهش دهد بررسی می کند.

آتروفی واژن به دلیل کاهش سطح هورمون استروژن در زنان رخ می دهد و با التهاب واژن ( و دستگاه ادراری بیرونی ) همراه است. در زیر به شرح علایم، دلایل و درمان آتروفی واژن می پردازیم

آتروفی واژن در واقع نازک شدن دیوار‌های واژن است که علت آن کاهش تولید استروژن است. این اتفاق اکثرا پس از یائسگی رخ می‌دهد. استروژن که توسط تخمدان‌ها تولید می‌شود، نقشی حیاتی در روان سازی و سالم نگه داشتن بافت واژن دارد. هنگامی که میزان استروژن کم باشد، بافت واژن خشک و شکننده می‌شود و واژن بیشتر مستعد التهاب و عفونت می‌شود.

آتروفی واژن ( مهبل ) عبارت است از التهاب واژن که، بدلیل نازک شدن و کوچک شدن ( جمع شدن ) بافت های جدار واژن و همچنین کاهش روانکاری و لغزندگی واژن، بخاطر کاهش میزان هورمون استروژن، در زنان روی می دهد.

آتروفی واژن (واژینیت آتروفیک) به نازک شدن، خشک شدن و التهاب دیواره های واژن بر اثر کاهش یا کمبود استروژن گفته می‌شود.

درمان آتروفی واژن