افتادگی رحم زمانی اتفاق می افتد که ماهیچه ها و رباط های کف لگن کشیده و ضعیف می شوند و طولی نمی کشد که دیگر پشتیبانی کافی برای رحم را ندارند. در نتیجه، رحم به داخل یا خارج واژن افتادگی پیدا می کند. افتادگی رحم در زنان در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد اما اغلب بر روی زنانی که یائسه شده اند و یک یا دو زایمان واژینالی داشته اند، تاثیر می گذارد. در این مقاله از بخش زنان و زایمان و بیماری های دکتر سلام، افتادگی خفیف رحم معمولا نیاز به درمان ندارد. اما اگر افتادگی رحم باعث ناراحتی شما می شود و زندگی عادی شما را مختل کرده است، می توانید با درمان های مختلف آن را برطرف کنید.

یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که معمولا برای بانوان رخ می دهد، افتادگی رحم است. افتادگی رحم می تواند عوارض زیادی را به همراه داشته باشد که هرکدام از آنها خطرناک هستند و می توانند آسیب های زیادی به بدن شخص وارد کنند. مشکل در ادرار و حس سنگینی در بخش واژن مهم ترین مشکلاتی 

افتادگی رحم می‌تواند جزئی یا کامل باشد. در افتادگی جزئی فقط قسمتی از رحم بر روی واژن می‌افتد و در افتادگی کامل قسمتی از بافت رحم از واژن بیرون می‌ماند.

بسیاری از خانم‌ها تصور می‌کنند بروز افتادگی رحم که معمولا با افتادگی مثانه همراه است از عوارض زایمان طبیعی است. گرچه این تصور نادرست نیست، اما متخصصان زنان باز هم به انجام زایمان طبیعی به جای سزارین تاکید می‌کنند و معتقدند افتادگی رحم مشکلی قابل درمان است، در حالی که عوارض سزارین بیشتر است

بسیاری از خانم‌ها تصور می‌کنند بروز افتادگی رحم که معمولا با افتادگی مثانه همراه است از عوارض زایمان طبیعی است. گرچه این تصور نادرست نیست، اما متخصصان زنان باز هم به انجام زایمان طبیعی به جای سزارین تاکید می‌کنند و معتقدند افتادگی رحم مشکلی قابل درمان است، در حالی که عوارض سزارین بیشتر است.

افتادگی رحم زمانی روی می دهد که عضلات نگهدارنده رحم بر اثر عواملی همچون زایمان یا افزایش سن، تضعیف شده و در نتیجه رحم به سمت داخل یا خارج واژن، افتادگی پیدا می کند.

افتادگی رحم به معنی جابه‌جایی رحم و دیگر ارگان‌های لگنی به سمت پایین است‌

به گفته یک متخصص فیزیوتراپی، با بیان این که اختلالات و بیماری‌های مجاری ادرار و زنان و زایمان را می‌توان با روش‌های غیرجراحی نظیر فیزیوتراپی درمان کرد، گفت: افتادگی رحم از جمله این بیماری‌هاست که در صورت خفیف بودن می‌توان به راحتی آن را با فیزیوتراپی کنترل کرد.

معمولا افتادگی رحم و مثانه به طور همزمان اتفاق می افتد. در نتیجه مثانه کمی جابه جا می شود و در اثر بروز چنین مشکلی ممکن است فرد دچار بی اختیاری ادرار شود.

افتادگی رحم زمانی روی می دهد که عضلات نگهدارنده رحم بر اثر عواملی همچون زایمان یا افزایش سن، تضعیف شده و در نتیجه رحم به سمت داخل یا خارج واژن، افتادگی پیدا می کند. در این مقاله با علائم و راه های درمان افتادگی رحم بیشتر آشنا خواهیم شد.

درمان افتادگی رحم