زگیل تناسلی را دست کم نگیرید!

یکشنبه, 17 فروردين 1399 ساعت 09:23
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

زگیل تناسلی یکی از شایع ترین عفونت های منتقله از راه جنسی (STI) هستند كه در اثر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند. بیش از 100 سویه ی HPV وجود دارد، اما فقط برخی از آنها بر روی دستگاه تناسلی تأثیر می گذارند و همه باعث ایجاد زگیل قابل مشاهده نمی شوند.

زگیل های تناسلی می توانند در اطراف دستگاه تناسلی ، مقعد یا گاهی اوقات در داخل واژن، رکتوم یا مجرای ادرار(پیشابراه) ظاهر شوند.

ظاهر زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی به صورت ضایعات بدون درد رشد کرده و ممکن است به صورت مسطح تکی یا گروهی، به یکدیگر چسبیده و یا با ظاهری شبیه به گل کلم ایجاد شوند.

زگیل های تناسلی می توانند قابل رویت نباشند.

در بسیاری از موارد، HPV یک عفونت "تحت بالینی" است. این بدان معنیست که شما ممکن است ناقل HPV باشید حتی بدون اینکه زگیل قابل مشاهده ای داشته باشید. عفونت HPV در زنان و مردان شایع است، اما بیشتر در زنان از طریق آزمایش غربالگری دهانه رحم تشخیص داده می شود.

چگونه به زگیل تناسلی مبتلا می شویم؟

زگیل تناسلی مردان از طریق رابطه جنسی واژینال یا مقعدی منتقل می شود. انتقال HPV به دهان از طریق رابطه جنسی دهانی نیز ممکن است.

پس از رابطه جنسی با شخصی که حامل HPV است، زگیل ها طی چند هفته، یا ماه ها بعد ظاهر می شوند ویا حتی ممکن است هیچ‌وقت ظاهر نشوند. به همین دلیل تشخیص این که ویروس را در چه زمانی یا از چه کسانی گرفته اید، شوار است.

 درمان زگیل تناسلی

به یاد داشته باشید که با درمان زگیل تناسلی از شر ویروس اصلی خلاص نمی شوید، بلکه فقط زگیل های قابل مشاهده را درمان می کنید. سیستم ایمنی بدن بیشتر افراد، به مرور زمان ویروس را از بین می برد.

درمان زگیل های تناسلی با هدف از بین بردن زگیل های قابل مشاهده و جهت بهبود ظاهر پوست ناحیه ی مبتلا از نظر زیبایی، صورت می گیرد. همیشه در مورد انجام هر یک از روش های درمانی با پزشک متخصص زگیل تناسلی خود مشورت کنید. درمان زگیل بدون نسخه برای زگیل های تناسلی مناسب نیست.

گزینه های درمانی موجود شامل موارد زیر است:

کرایوتراپی

زگیل ها با نیتروژن مایع یا یخ خشک منجمد می شوند. ممکن است چند دوره درمان نیاز باشد.

پودوفیلوتوکسین

این لوسیون قابل استعمال در منزل است. استفاده از این دارو در مواردی که چندین زگیل قابل دسترس با هم وجود دارند، aموثرتر است. زنان باردار نباید از پودوفیلوتوکسین استفاده کنند.

کرم ایمیکیمود

این دارو باید یک بار در روز، سه بار در هفته تا سه ماه استعمال شود. این روش درمانی نیز در دوران بارداری توصیه نمی شود.

درمان با لیزر

لیزر co2 برای تعداد بیشتری از زگیل ها یا در مواردی که سایر گزینه های درمانی موثر نباشد، مورد استفاده قرار می گیرد.

جراحی

برای درمان زگیل های خیلی بزرگ، از روش جراحی تحت بیهوشی استفاده می شود.

پس از درمان زگیل ، به یاد داشته باشید:

ویروس ممکن است بر روی پوست باقی بماند، حتی اگر زگیل قابل مشاهده ای وجود نداشته باشد. این بدان معنی است که ممکن است زگیل دوباره ظاهر شود.
اگر زگیل مجددا ظاهر شد، لزوماً به معنای این نیست که شما دوباره به این عفونت گرفتار شده اید.
در بیشتر موارد، به دلیل پاسخ ایمنی طبیعی بدن، ویروس از بدن پاک شده و در نهایت زگیل به خوبی از بین می رود.

HPV و سرطان دهانه رحم

برخی از انواع HPV می توانند دهانه رحم را آلوده کرده و باعث ایجاد تغییرات سلولی شوند. این تغییرات ممکن است در طی سال های طولانی خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را در صورتی که بدن در پاک کردن ویروس شکست بخورد، افزایش دهد.

انواع HPV که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند، ریسک سرطان دهانه رحم را بالا نمی برند.

برنامه ملی غربالگری دهانه رحم توصیه می کند که کلیه خانم های 25 تا 70 سال که تا به حال از نظر جنسی فعال بوده اند باید هر 5 سال یک بار آزمایش غربالگری دهانه رحم انجام دهند، حتی اگر واکسن HPV زده باشند.

آزمایش غربالگری دهانه رحم، وجود انواع HPV که ممکن است منجر به سرطان دهانه رحم شوند را شناسایی می کند.

بیشتر HPV های موجود در دهانه رحم، بدون نیاز به درمان از بین خواهند رفت. با این حال ، برخی از انواع پرخطر نیاز به نظارت دقیق تری داشته و ممکن است برای از بین بردن آن ها روش های درمانی دیگری را به کار برد که پزشک در صورت لزوم به شما توصیه خواهد کرد.

پیشگیری از انتشار زگیل تناسلی

شما می توانید با استفاده از کاندوم در هنگام رابطه جنسی مقعدی یا واژینال، خطر ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش دهید. با این حال ، کاندوم فقط ناحیه پوستی راکه می پوشاند، محافظت می کند. نقش پیشگیری کاندوم در انتقال زگیل تناسلی، خصوصا اگر شما و یا شریک زندگی تان زگیل دارید، هنوز کاملا مشخص نیست.

برای درمان زگیل تناسلی به چه پزشکی مراجعه کنم؟

فراموش نکنید که متخصص ارولوژی و زنان به دلیل آشنایی کامل با اندام های تناسلی، بهترین گزینه برای درمان زگیل تناسلی است چرا که در بسیاری اوقات، زگیل های تناسلی به صورت نامحسوس درون مجرای ادراری رشد می کنند که توسط فرد، قابل مشاهده نیست. علاوه بر متخصص ارولوژی و متخصص زنان، متخصص پوست نیز می تواند درمان زگیل تناسلی را انجام دهد.

منبع: تابناک

 
خواندن 219 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.