زگيل تناسلي و نحوه درمان

یکشنبه, 17 فروردين 1399 ساعت 10:27
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علت اصلی بروز بیماری زگیل تناسلی ویروسHPV است که باعث یکی از مسری ترین بیماری های عفونی شایع اما قابل درمان در میان انسانها است. بندرت پیش آمده که بیماری زگیل تناسلی خودبخود و به مرور زمان درمان گشته و از بین برود، اما به علت درصد بالای پیشرفت زگیل تناسلی و عوارض خطرناک آن که منجر به سرطان می شود، همواره توصیه می گردد زگیل تناسلی به محض تشخیص با یک روش مطمئن مثل RFیا الکتروسرجری برداشته شود.

( برداشتن زگیل تناسلی )

اگر احساس کردید که علائم این بیماری را در بدن خود مشاهده می نمایید و احتمال می دهید به زگیل تناسلی مبتلا شده اید، با پزشک متخصص این حوزه هم مشورت کنید. پزشکان متخصص می توانند در تشخیص و درمان این عارضه به شما بهترین کمک ممکن را از طریق معرفی بهترین روش درمان کنند. لازم به ذکر است که فرد مبتلا پس از اطلاع یافتن از بیماری، باید شریک جنسی خود را نیز در جریان قرار دهد. شاید این موضوع کمی سخت به نظر بیاید، اما اگر صریح و صادقانه اطلاع رسانی صورت گیرد، از پیشروی چرخه آلودگی به بیماری زگیل تناسلی جلوگیری شده و سلامت روانی رابطه جنسی زوجین نیز حفظ می شود.

درمان زگیل تناسلی

باید توجه داشت که درمان خود به خودی برای این ویروس وجود ندارد و ممکن است به ندرت زگیل تناسلی، بدون هیچ گونه دخالتی خودبه خود محو گردد؛ اما این بدان علت نیست که بیماری نیز درمان گشته است؛ گاهی پیش می آید که ویروس زگیل تناسلی بصورت نهفته (latent)در سطح پوست بدن باقی مانده و به شکل پنهانی به فعالیت وپیشرویش ادامه دهد، بدین صورت ویروس علاوه بر آلوده کردن دیگران، در مقاطع مختلف زمانی، عود کرده و دوباره ظاهر می گردد بدین صورت که وقتی تصور می کنید زگیل ها درمان شده اند، باز گشته و حتی ممکنست وخیم تر از قبل پدیدار گردند؛ انتخاب روش درمان صحیح برای ریشه کنی زگیل تناسلی اهمیت زیادی دارد چرا که تنها با درمان درست و به موقع است که می توانید مطمئن شوید این بیماری بطور کامل از پوست شما پاک شده و از این به بعد ویروس را به فرد دیگری منتقل نخواهید نمود. باید توجه داشته باشید که به هیچ وجه هرگز نمی توان زگیل تناسلی را با داروهای از بین برنده زگیل که بدون نسخه در داروخانه ها عرضه می گردد را درمان نمود.

ممکن است پزشک معالج برای از بین بردن زگیل تناسلی از بعضی داروهای موضعی مثل:ایمیکویمید، پوروفیلن و پروفیلوکس تری کلرو استیک اسید تجویز نمائد؛

اما بهترین و مطمئن ترین روش درمان زگیل تناسلی جراحی سرپایی بوده که ممکن است به روش های مختلف مانند: الکتروکوتری یا سوزاندن زگیل تناسلی با استفاده از جریان برق، کرایوسرجری یا منجمد کردن زگیل تناسلی، لیزر درمانی، بریدن یا کورتاژ زگیل تناسلی، تزریق داروی اینترفرون، RFالکتروسرجری، پلکسرانجام شود؛

بانوانی که به بیماری زگیل تناسلی مبتلا گشته اند، می بایست تحت نظر پزشک زنان نیز قرارگیرند و تست پاپ اسمیر را بطور حتم انجام دهند تا بدین صورت پزشک معالج بتواند با مشاهده هر گونه تغییر در سلول های ناحیۀ دهانه رحم بررسی و کنترل لازم را انجام دهد.

این تحت نظر بودن از آنجائی اهمیت بسزایی داشته که بانوان مبتلا به بیماری زگیل تناسلی نسبت هم نوعان خود بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم هستند. گونه هایی از ویروس HPV که باعث بروز زگیل تناسلی می شوند مانند گونۀ شمارۀ 6 و 11، کمتر عامل ایجاد سرطان سرویکس یا دهانه رحم می شوند، اما با این حال ممکن است فرد مبتلا به گونه های دیگری ازویروس HPV گشته که ریسک ابتلا به سرطان دهانۀ رحم را افزایش می دهد.

درمان خانگی زگیل تناسلی

به هیچ وجه نباید برای درمان زگیل تناسلی از داروهایی استفاده نمود که برای درمان زگیل دست یا سایر نقاط بدن تجویز می شوند. گونه های متفاوتی از ویروس HPV عامل پیدایش زگیل دست و گونه های بخصوصی عامل پیدایش زگیل تناسلی هستند. به کار گرفتن یک درمان اشتباه ممکن است به وخامت هر چه بیشتر اوضاع کمک کند. البته مشاهده شده است که بعضی از درمان های خانگی می توانند به بهتر شدن وضعیت زگیل تناسلی کمک کنند، اما هیچ مدرکی دال بر تأثیر و کارآیی این درمان ها تایید نشده است. پیش از امتحان کردن این سری از روش های به اصطلاح عموم جامعه درمانی، بهتر است با پزشک معالج خود مشورت نمائید.

درمان موثری برای زگیل تناسلی

به محض تشخیص بهتراست زگیل‌ تناسلی درمان شود. چرا که ویروس عامل زگیل تناسلی (HPV) بسیار مسری بوده و در پوست مرطوب ناحیه تناسلی به سرعت تکثیر می گردد و ممکن است باعث شود تا تعداد و اندازه زگیل ها در مدت کوتاهی بطور چشمگیری افزایش بیابد. در بعضی موارد، درمان ناقص بیماری و گاهاً حتی دستکاری ساده (مانند خاراندن، کندن ، فشاردادن زگیل تناسلی و یا تیغ زدن موهای ناحیه تناسلی و استفاده از درمان های خانگی و…) می تواند به تکثیر و افزایش در تعداد زگیل های تناسلی منجرشود. زگیل تناسلی بیماری بسیار جدی است که گاهی آنطور که لازمست جدی گرفته نمی شود.

زگیل‌های تناسلی در بیشتر موارد نشانه خاصی نداشته، ولی بندرت پیش میاید که با درد، سوزش، خارش، خونابه بعداز آمیزش جنسی بروز کند. به محض قطعی شدن تشخیص بیماری، بهتر است درمان زگیل تناسلی را شروع نمائید.

خوشبختانه درحال حاضر علم پزشکی پیشرفت قابل ملاحظه ای در روش های درمان این بیماری داشته است بطوری که می توان این بیماری را بصورت سرپایی، بدون درد، خونریزی و بدون نیاز به دوره نقاهت انجام می درمان کرد. موفقیت درمان واحتمال بازگشت بیماری، بغیر از تغییر در تعداد و نوع زگیل ها بستگی زیادی به نوع روش درمان، تجربه و مهارت پزشک معالج نیز دارد. به عنوان مثال، در بعضی از روش ها مثل کرایوتراپی(cryotherapy) این احتمال که بازگشت و وخیمتر شدن بیماری وجود دارد، بالاتر است وممکنست نیاز باشد چندین نوبت (گاهی بیش از 10 بار) این عمل تکرار شود تا نتیجه مورد نظر حاصل گشته و بیماری درمان گردد، اما روش هایی مثل RF که زگیل تناسلی را بطورکامل برمی دارد، دریک جلسه بصورت سرپایی انجام شده و بازگشت ندارد.

روش‌های درمانی برای زگیل‎های تناسلی خارجی 

روش های درمان زگیل تناسلی در مواردی که ضایعه روی پوست ناحیه تناسلی ایجاد می گردد عبارتند از:

RFالکتروسرجری، جراحی باز، محلول‌های اسیدی، کرایوتراپی یا فریز کردن زگیل، داروهای موضعی و پلکسر

البته روش درمانی که پزشک معالج برای هر بیمار در نظر می گیرد، بسته به عوامل مختلفی من جمله: تعداد زگیل‌ها، محل زگیل، اندازه زگیل و شرایط اجتماعی-اقتصادی بیمار متفاوت می باشد.

داروهای موضعی 

داروهایی هستند که بصورت موضعی وروی زگیل ها استعمال می شود.این داروها عبارتند از کرم ایمی‌کیمود، ژل پودوفیلوکس و پماد سینکاتچینز.

ایمی‌کیمود کرمی است که سیستم ایمنی بدن را برای مقابله با ویروس زگیل تناسلی در محل استفاده، تقویت می نمائد. کرم 5 درصد ایمی‌کیمود، 3 بار در هفته و به مدت 16 هفته، موقع خواب روی زگیل قرار داده شود. کرم ایمی‌کیمود 3.75 درصد را می‌توان هر شب استفاده نمود؛ در صورتیکه هر کدام از این دو نوع کرم که برای شما تجویز شده باشد، باید ناحیه مورد نظر را پس از 6 تا 10 ساعت از استعمال دارو به خوبی با آب و صابون شست و شو دهید. موقعی که کرم ایمی‌کیمود روی پوستتان است از برقراری رابطه جنسی بطور جد بپرهیزید چون این دارو باعث تضعیف دیواره کاندوم خواهد شد.

ژل رزین پودوفیلین و پودوفیلوکس برای تخریب بافت زگیل‌ تهیه گشته است، وقتی این ژل‌ها روی زگیل زده شود، ناحیه مورد نظر باید به طور کامل در معرض هوا خشک گردد و پس از آن می‌توان بر روی آن لباس پوشید. پودوفیلوکس برای درمان زگیل‌های داخل رهانه رحم، واژن یا کانال مقعد توصیه نمی‌شود. همچنین، استفاده از این دارو برای نواحی وسیع‌تر مناسب نیست. اگر بیش از اندازه از ژل استفاده کنید یا اجازه ندهید ناحیه مورد نظر در معرض هوای آزاد خشک شود، ژل می‌تواند به نواحی دیگر سرایت کرده و باعث بروز عوارض جانبی نیز گردد. به دلیل وجود این عوارض، درمان با این دارو پیشنهاد نمی‌شود.

پماد سینکاتچینز از عصاره چای سبز تهیه شده است. پماد سینکاتچینز 15 درصد، باید 3 بار در روز به مدت 16 هفته استفاده شود. وقتی پماد روی پوستتان است از برقراری هرگونه تماس جنسی خودداری کنید.

منبع: خبربان

خواندن 238 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 17 فروردين 1399 ساعت 11:03

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.