علت اصلی بروز بیماری زگیل تناسلی ویروسHPV است که باعث یکی از مسری ترین بیماری های عفونی شایع اما قابل درمان در میان انسانها است. بندرت پیش آمده که بیماری زگیل تناسلی خودبخود و به مرور زمان درمان گشته و از بین برود، اما به علت درصد بالای پیشرفت زگیل تناسلی و عوارض خطرناک آن که منجر به سرطان می شود، همواره توصیه می گردد زگیل تناسلی به محض تشخیص با یک روش مطمئن مثل RFیا الکتروسرجری برداشته شود.

زگیل تناسلی عارضه پوستی مسری و شایع است که روی پوست نواحی اندام تناسلی یا مقعد و اطراف آن ایجاد شده و از طریق رابطه جنسی به افراد منتقل می شود.

این بیماری اخیرا به شكل سونامی در حال افزایش است و متاسفانه اطلاع‌رسانی كامل و جامعی در مورد آن، صورت نگرفته است.

زگیل تناسلی یا کوندیلوما آکومیناتا (Condylomata Acuminata) همراه عفونت با ویروس پاپیلوم انسانی (ویروس اِچ‌پی‌وی از ویروس‌های دی‌ان‌ای دار) بوجود می‌آید. زگیل تناسلی یکی از همه‌گیرترین بیماری‌های آمیزشی در جهان است.

زگیل تناسلی یک ویروس شایع جنسی ناشی از اچ پی وی یا پاپیلومای انسانی است که از راه رابطه جنسی مقعد، واژن و یا دهان منتقل می شود.این زگیل ها بر روی پوست اطراف مقعد و ناحیه تناسلی ظاهر می شوند.

هیچ بیماری جنسی شایعی (STD) در مقایسه با ویروس پاپیلومای انسانی HPV وجود ندارد که می تواند منجر به زگیل تناسلی شود. در این مقاله به بررسی روش درمان طبیعی ویروس HPV می‌پردازیم.

نام دیگر زگیل تناسلی زنان ، ژنیتال وارت می باشد . متاسفانه در مراحل اولیه ابتلا به این ویروس هیچ علامتی دیده نمی شود . در مواردی این زگیل درون مهبل و گردن رحم به وجود می آید . گفتنی است شایع ترین نوع موثر در بروز سرطان سرویکس ، انواع ۱۶ و ۱۸ این ویروس می باشد .

زگیل تناسلی یا زگیل مقاربتی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های پوستی و عفونی است که در گروه بیماری‌های (STD) قرار می‌گیرد. این بیماری از طریق برقراری روابط جنسی بین افراد منتقل می شود.از آنجایی که این بیماری به شدت سرایتی است، معمولا با اولین تماس جنسی سریعا به بدن فرد منتقل می‌شود.

ویروس پاپیلوم انسانی شایع ترین عفونت منتقله از راه جنسی است که مهمترین عامل زگیل تناسلی است. علائم زگیل تناسلی در مردان موارد خاصی است که باید بررسی شود.

زگیل تناسلی یکی از شایع ترین عفونت های منتقله از راه جنسی (STI) هستند كه در اثر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند. بیش از 100 سویه ی HPV وجود دارد، اما فقط برخی از آنها بر روی دستگاه تناسلی تأثیر می گذارند و همه باعث ایجاد زگیل قابل مشاهده نمی شوند.

درمان زگیل تناسلی

یکی از شایع ترین بیماری های عفونی و پوستی که در گروه بیماری های آمیزشی قرار میگیرد زگیل تناسلی میباشد که با تماس مستقیم پوست فردی که به آن آلوده است به فردی دیگر از طریق روابط جنسی منتقل میشود. زگیل تناسلی با اولین تماس جنسی منتقل میشود و باعث میشود در اطراف ناحیه تناسلی زائده هایی بوجود بیاید. ویروس اچ پی وی HPV یا پاپیلومای انسانی دلیل اصلی بوجود آورنده ی آن است. این ویروس که دارای DNA میباشد معمولا از طریق رابطه جنسی منتقل میشود. متاسفانه با تغییر روش زندگی و عادات جنسی در زندگی های امروزی سن شیوع این بیماری به 12 سال هم رسیده که میزان شیوع آن در زنان و مردان به یک اندازه نیز میباشد. بهترین راه پیشگیری از این بیماری واکسن گارداسیل میباشد که علاوه بر ابتلا به ویروس HPV از ابتلا به سرطان دهانه رحم نیز جلوگیری مینماید. زگیل تناسلی با وجود علائم و نشانه های واضحی که دارد و مشخص است معمولا به راحتی توسط خود فرد قابل تشخیص میباشد مگر آنکه در درون نواحی داخلی دستگاه تناسلی زنان، واژن یا دهانه رحم بوجود بیاید که در آن صورت با علائم خاصی بوجود میاید. از جلمه نشانه های آن میتوان به وجود زائده هایی سفت و توپر گوشتی در اطراف نواحی تناسلی و مقعد به صرت پراکنده یا تکی ریز و بزرگ، رنگی به رنگ غالب پوست که در برخی موارد میتواند تیره تر یا روشن تر از پوست شخص باشد، افرادی که رابطی جنسی دهانی داشته اند میتواند در اطراف دهان، لب یا زبان باشد، احساس خارش و سوزش و رطوبت و ترشح در محل زگیل تناسلی و اگر در مسیر مجاری ادرار قرار گرفته باشد میتواند باعث ایجاد خونریزی و درد و انسداد مجاری ادراری شود. برای تشخیص زگیل تناسلی ابتدا پزشک با معاینه ظاهری این زائده هارا بررسی مینماید و اگر در بدن وجود نداشت قسمت های پنهان و داخلی واژن و مقعد که به راحتی قابل مشاهده نیستند و قابل رشد در آن هستند معاینه میکند.