تقویت عضلات کف لگن، برای درمان بی اختیاری استرسی ادرار، مشکلی که دو سوم زنان در طول یا پس از حاملگی به آن دچار می شوند، به طور موثری کمک کننده است. درمان افتادگی مثانه با تمرینات کگل می تواند خطر ابتلا به بی اختیاری مدفوع را هم کاهش دهد.

مثانه عضوی کیسه مانند است که درون لگن قرار گرفته و وظیفه آن نگهداری ادراری است که از کلیه‌ها و از طریق لوله حالب به درون آن تراوش می‌شود. این عضو توخالی توسط عضلات نگهدارنده در مکان مناسبی قرار می‌گیرد و اگر به هر دلیلی این عضلات نگهدارنده آن توانایی خود را از دست بدهند، مثانه از مکان خود جابه‌جا شده و مشکلاتی برای فرد پدید می‌آورد.

درمان سیستوسل حاد به کمک جراحی و با قرار دادن یک پشتیبان مصنوعی در داخل واژن انجام می‌شود؛ اما در مواردی که آسیب جزئی است، افتادگی به طور طبیعی برطرف می‌شود.

در این مقاله به افتادگی مثانه, افتادگی مثانه چیست, علت افتادگی مثانه, علائم افتادگی مثانه, درمان افتادگی مثانه, درمان خانگی افتادگی مثانه, درمان جدید افتادگی مثانه می پردازیم.

در زنان، برخلاف مردان، به علت وجود کانال زایمان، کف لگن (داربست لگن) مستعد ضعیف شدن است و متعاقب آن مثانه از جایگاه خود نزول می‌کند که در اصطلاح پزشکی به آن افتادگی مثانه یا سیستوسل (cystocele) گفته می‌شود که گاهی به اشتباه آن را پارگی مثانه می‌نامند.

افتادگی مثانه باعث ورود مثانه به داخل واژن می شود که عوامل مختلفی باعث به وجود آمدن این حالت در زنان می شود مانند زایمان واژینال و...

افتادگی مثانه، مشکلی است که بیشتر در زنان شایع است و احتمال بروز آن در مردان بسیار کم است. زنان به‌ علت وجود کانال زایمان، مستعد ضعیف شدن عضلات کف لگن هستند. با اینکه افتادگی مثانه در زنانی که تجربه‌ی زایمان داشته‌اند، شایع‌تر است، اما ممکن است که بر اثر عوامل ژنتیکی و سبک زندگی در خانم‌هایی که مادر نشده‌اند نیز اتفاق بیفتد. همچون سایر بیماری‌ها، پیشگیری از افتادگی مثانه بسیار راحت‌تر از درمان افتادگی مثانه است. در این مطلب قصد داریم شما را به‌طور کامل با علائم افتادگی مثانه، علت، پیشگیری و درمان افتادگی مثانه آشنا کنیم.

چه عواملی سبب ایجاد افتادگی مثانه در زنان می شوند و این عارضه چه راههای درمانی دارد؟

افتادگی مثانه چه پیامدهایی برای افراد مبتلا دارد این عارضه باعث چه تغییراتی سیستم ادراری افراد مبتلا می شود راههای درمانی برای این مشکل کدامند؟

معمولا زایمان طبیعی در خانم ها می تواند عاملی برای ایجاد افتادگی مثانه باشد اما خانم ها می توانند با تمرینات ورزشی موثر بر رفع این عارضه تاثیر بگذارند این عارضه درجات مختلفی دارد که تشخیص آن توسط پزشک زنان میسر خواهد بود

درمان افتادگی مثانه