۸ روش خانگی و علمی برای درمان چرخه قاعدگی نامنظم

یکشنبه, 17 فروردين 1399 ساعت 06:46
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

چرخه قاعدگی از روز اول یک دوره تا روز اول دوره‌ی بعدی محاسبه می‌شود. متوسط چرخه قاعدگی ۲۸ روز است، اما این عدد می‌تواند از بانویی به بانوی دیگر و در ماهی نسبت به ماه دیگر متفاوت باشد.

چرخه قاعدگی از روز اول یک دوره تا روز اول دوره‌ی بعدی محاسبه می‌شود. متوسط چرخه قاعدگی ۲۸ روز است، اما این عدد می‌تواند از بانویی به بانوی دیگر و در ماهی نسبت به ماه دیگر متفاوت باشد. اگر این زمان هر ۲۴ یا ۳۸ روز به تناوب به طول می‌انجامد. سیکل قاعدگی هنوز منظم در نظر گرفته می‌شود.

اگر عادات ماهانه تغییر کند و دوره‌ها زودتر یا دیرتر از اعداد گفته شده رخ دهند، یه این حالت چرخه قاعدگی نامنظم اطلاق می‌شود.

از جمله شایع‌ترین دلایل ایجاد قاعدگی نامنظم عبارت است از:

بارداری

در زمان بارداری، بدن سطوح مختلفی از هورمون‌ها را ترشح می‌کند که موجب متوقف شدن عادت ماهیانه می‌شود. در برخی موارد قبل از اینکه سیکل ماهیانه بطور کلی متوقف شود، شخص کم شدن خونریزی و یا عقب افتادن آن را تجربه می‌کند.

استرس

یکی از شایع‌ترین دلایل بر هم خوردن نظم عادات ماهیانه، استرس است. استرس مزمن و طولانی مدت، سطح هورمون کورتیزول در خون را افزایش می‌دهد و همین موضوع باعث اختلال در زمان و میزان قاعدگی شما خواهد شد.

رژیم غذایی

تغذیه شما تاثیر بسیار مستقیمی بر سلامت دوران قاعدگی دارد. رژیم‌های غذایی حاوی کربوهیدرات فراوان، پر ادویه و تند، تعادل هورمون‌های بدن را برهم زده و باعث اختلال در چرخه منظم قاعدگی می‌شود.

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

این مشکل موجب می‌شود که کیست‌هایی در تخمدان ایجاد شود که در تخمک‌گذاری عادی ایجاد اختلال می‌کند. سایر علائم این بیماری شامل رشد مو‌های زائد، افزایش وزن، شوره سر و ناباروری است. این مشکلات شامل اندومتریوز، سرطان تخمدان و بیماری قلبی می‌شود.

یائسگی

در یائسگی نیز مانند بارداری، سطح هورمون‌های بدن تغییر می‌کنند. نامنظم شدن عادت‌ماهیانه می‌تواند ۱۰ سال قبل از یائسگی شروع شود.

الکل

در پژوهش‌های متعددی نقش تخریب کننده‌ی الکل بر روی بافت کبد به اثبات رسیده است. این ارگان نقش اساسی در متابولیزه کردن هورمون‌های استروژن و پروژسترون دارد و تخریب آن سطح طبیعی این هورمون‌ها را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهند.

روش‌های تنظیم سیکل قاعدگی

روش‌های انتخابی برای درمان این حالت بستگی به علل ایجاد کننده‌ی آن دارد. اما یکسری از روش‌ها و درمان‌های خانگی برای برگرداندن پریود‌های ماهانه به شکل منظم وجود دارد که در این مقاله به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت. روش‌های گفته شده همگی پشتوانه علمی دارند و در خانه قابل اجرا هستند.

۱) تمرین یوگا

مطالعات متعددی نشان داده‌اند که تمرین‌های یوگا برای بسیاری از اختلالات و مشکلات دوران قاعدگی مفید است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ با ۱۲۶ شرکت کننده نشان داد که ۳۵ تا ۴۰ دقیقه یوگا به مدت ۵ روز در هفته در طول یک دوره ۶ ماه، سطح هورمون مربوط به قاعدگی نامنظم را کاهش می‌دهد.

علاوه‌براین نشان داده شد که ورزش یوگا می‌تواند باعث کاهش درد و کرامپ‌های شکمی در طول دوران قاعدگی شود، همچنین علائم عاطفی و روانی اجتناب ناپذیر در این دوره شامل افسردگی و اضطراب را به میزان زیادی تسکین می‌بخشد.

۲) حفظ وزن مناسب

تغییر در وزن شما دوره‌های قاعدگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر دچار چاقی هستید، کاهش وزن اضافه می‌تواند به تنظیم سیکل‌های پریود کمک کند. از طرف دیگر کاهش وزن شدید و وزن کمتر از حد طبیعی، از جمله دلایل قاعدگی نامنظم است.

همین موضوع اهمیت حفظ وزن مناسب برای تنظیم دوره‌های قاعدگی را آشکار می‌کند. مطالعات نشان داده‌اند که بانوانی که دچار چاقی و اضافه وزن هستند، دوره‌های قاعدگی نامنظم، خونریزی‌های شدیدتر و درد‌های بیشتری نسبت به خانم‌هایی که در محدوده‌ی وزن طبیعی هستند را تجربه می‌کنند. این امر بدلیل تاثیر سلول‌های چربی بر میزان ترشح هورمون‌ها می‌باشد.

اگر دچار چاقی هستید و سیکل‌های نامنظم دارید، می‌توانید با پزشک خود مشورت کرده و استراتژی‌های کاهش وزن را تا رسیدن به وزن ایده‌آل در پیش بگیرید.

۳) ورزش روزانه و منظم

ورزش مزایای سلامتی بسیاری دارد که می‌تواند به تنظیم دوره‌های قاعدگی شما کمک کند. یکی از دلایل پریود‌های نامنظم و دیرهنگام یک بیماری تحت عنوان "سندروم تخمدان پلی‌کیستیک" یا PCOS است و ورزش منظم می‌تواند یکی از رویکرد‌های درمانی برای این بیماری و به دنبال آن تنظیم دوره‌های قاعدگی به شمار رود.

در یک پژوهش کلینیکال، ۷۰ خانم مبتلا به قاعدگی دردناک یا دیسمنوره (Dysmenorrhea) در دو گروه قرار گرفته و یک گروه در طول یک دوره ۸ هفته‌ای، سه بار در هفته به مدت ۳۰ دقیقه ورزش‌های هوازی انجام دادند.

در پایان دوره مشخص شد که شرکت کنندگانی که ورزش منظم در برنامه‌ی آن‌ها قرار داشت، میزان درد کمتری در مقایسه با گروه کنترل داشتند. تحقیقات بیشتری نیاز است تا ارتباط بین تاثیر ورزش در تنظیم سیکل‌های قاعدگی آشکار گردد.

۴) همه چیز را با زنجبیل طعم‌دار کنید!

زنجبیل به عنوان داروی خانگی برای درمان قاعدگی نامنظم مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما هیچ مدرک علمی برای اثبات این امر در دست نیست. نتایج حاصل از یک مطالعه بر روی ۹۲ زن مبتلا به خونریزی شدید قاعدگی نشان داد که مصرف روزانه مکمل¬های زنجبیل ممکن است به کاهش میزان خون خونریزی در دوران قاعدگی کمک کند.

نشان داده شده است که مصرف ۷۵۰ تا ۲۰۰۰ میلی گرم پودر زنجبیل در ۳ یا ۴ روز اول سیکل شما، درمانی مؤثر برای قاعدگی¬های دردناک است.

یک مطالعه دیگر نشان داد که مصرف زنجبیل به مدت هفت روز قبل از یک دوره در کاهش علائم خلقی، جسمی و رفتاری از قبیل: سندرم قبل پیش قاعدگی (PMS) موثر است.

۵) دارچین را فراموش نکنید!

مشخص شده است که دارچین دارای فواید بسیاری برای سلامت رنان در طول دوران عادات ماهیانه است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که این ادویه به تنظیم چرخه قاعدگی کمک کرده و یک گزینه درمانی مؤثر برای زنان مبتلا به تخمدان پلی‌کیستیک است.

همچنین مشخص شد که دارچین می‌تواند درد، خونریزی قاعدگی حالت تهوع و استفراغ ناشی از سیکل ماهیانه را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

۶) ویتامین دریافت کنید

یک پژوهش در سال ۲۰۱۵ نشان داد که کاهش سطح ویتامین D. باعث اختلال در چرخه منظم قاعدگی می‌شود و پرده از نقش تعیین کننده این ویتامین در تنظیم و سلامت سیکل‌های ماهانه برداشت. علاوه‌ براین ویتامین D. می‌تواند نقش درمانی در زنان مبتلا به تخمدان پلی‌کیتسیک داشته باشد.

این ویتامین ضروری مزایای دیگری برای سلامتی از جمله کاهش خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها، کمک به کاهش وزن و کاهش افسردگی دارد.

ویتامین D. اغلب به برخی غذا‌ها از جمله شیر، سایر لبنیات و غلات افزوده می‌شود. همچنین می‌توانید ویتامین D. را از قرار گرفتن در معرض آفتاب یا از طریق مکمل‌ها دریافت کنید.

ویتامین‌های گروه B. نیز برای زنانی که سعی در بارداری دارند تجویز می‌شود. این ویتامین به تنظیم دوره‌های ماهیانه کمک می‌کند. همچنین باعث کاهش ریسک سندروم پیش قاعدگی (PMS) می‌شود.

۷) روزانه سرکه سیب مصرف کنید

نتایج یک مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۱۳ نشان داد که نوشیدن روزانه ۱۵ میلی لیتر سرکه سیب ممکن است تخمک گذاری را در زنان مبتلا به PCOS بازگرداند.

سرکه سیب همچنین ممکن است به شما در کاهش وزن و کاهش قند خون و انسولین کمک کند.

سرکه سیب دارای طعم تلخی است و ممکن است مصرف آن برای برخی افراد دشوار باشد. بدین منظور می‌توانید آن را با مقادیری آب رقیق کرده و یا یک قاشق غذاخوری عسل به آن اضافه کنید.

۸) آناناس بخورید!

آناناس یک درمان خانگی محبوب برای مشکلات قاعدگی است. این میوه حاوی آنزیم برملین است که ادعا می‌شود پوشش رحم را نرم و سیکل قاعدگی را تنظیم می‌کند، هرچند این مورد اثبات نشده است. برملین دارای خاصیت ضد التهابی و تسکین دهنده‌ی درد می‌باشد و تاثیر آن در کاهش کرامپ‌های شکمی و سردرد‌های دوره ماهانه به اثبات رسیده است.

در پایان...
ممکن است بتوانید چرخه قاعدگی خود را با تغییراتی در شیوه زندگی و روش‌های درمانی خانگی به حالت طبیعی خود برگردانید. با این وجود شواهد علمی محدود است، و فقط چند روش طبیعی از نظر علمی برای تنظیم دوره قاعدگی به اثبات رسیده است.

اگر در رابطه با نامنظم بودن دوره‌های قاعدگی خود نگران هستید، حتما این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

منبع: فرارو

خواندن 297 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.