یک قاعدگی طبیعی، باید هر 28 روز یا ماهی یک بار، اتفاق بیفتد. اگر فاصله بین قاعدگی ها کمتر از 21 روز باشد، به آن، پلی منوره، اطلاق می شود .

اختلالات قاعدگی زمانی مشاهده می‌شود که چرخه‌های عادت ماهانه‌در خانم‌ها نا‌منظم می‌شود و به هم می‌ریزد. حتی بعضی از اختلالات قاعدگی در دوران بارداری ممکن است موجب کورتاژ و یا سقط جنین شود.

از اختلالات متداول قاعدگی در خانم ها، که معمولا موجب ناراحتی های جسمی و روحی آن ها می شود، خونریزی بیش از حد معمول در زمان قاعدگی است. روزانه تعداد زیادی مراجعه به متخصص زنان حکایت از رواج این اختلال در زنان دارد. خونریزی شدید قاعدگی علاوه بر ناراحت کننده بودن موجب ضعف جسمی، اضطراب و ضعف اعصاب می شود.

هنگام پریود، احساس درد در ناحیه شکم، کمر و را‌ن‌ها طبیعی است. اما زنان بسیاری هستند که هر ماه به دردهای شدید قاعدگی مبتلا می‌شوند و فعالیت‌های روزمره‌شان دچار اختلال می‌شود. در این مقاله از «چطور»، درمان های خانگی درد قاعدگی شرح داده شده است.

سطح استرس شما می تواند بر چرخه قاعدگی تاثیرگذار باشد. اگر استرس شدید را تجربه می کنید، این شرایط می تواند قاعدگی های نامنظم یا فقدان آن را موجب شود.

سیکل قاعدگی یا چرخه قاعدگی شما مجموعی از تغییرات است که در بخشی از بدن شما یعنی تخمدان ها، رحم، واژن و پستان ها هر 28 روز یک بار اتفاق می افتد.

بیماری سندرم تخمدان‌های پلی‌کیستیک، یک بیماری ارثی و ژنتیک است که با بالا رفتن سن (پس از 35 سالگی) به خودی خود خوب می‌شود، زیرا تخمدان‌ها با افزایش سن کوچک می‌شوند، تعداد فولیکول‌ها کاهش پیدا می‌کند و هورمون مردانه کمتری در بدن تولید می‌شود.

اختلالات قاعدگی زمانی مشاهده می‌شود که چرخه‌های عادت ماهانه‌در خانم‌ها نا‌منظم می‌شود و به هم می‌ریزد. حتی بعضی از اختلالات قاعدگی در دوران بارداری ممکن است موجب کورتاژ و یا سقط جنین شود.

چرخه قاعدگی از روز اول یک دوره تا روز اول دوره‌ی بعدی محاسبه می‌شود. متوسط چرخه قاعدگی ۲۸ روز است، اما این عدد می‌تواند از بانویی به بانوی دیگر و در ماهی نسبت به ماه دیگر متفاوت باشد.

قاعدگی نامنظم نوعی اختلال است که بسیاری خانم‌ها از آن رنج می‌برند، اما با چند ترفند خانگی می‌توان این اختلال را برطرف کرد.

درمان اختلالات قاعدگی

اختلالات قاعدگی میتوانند به هر دلیلی از دوران بلوغ تا یائسگی زنان رخ دهند و میتواند زنگ خطری برای وجود مشکلاتی در بدن باشند. از جمله اختلالات قاعدگی میتواند به قاعدگی های زودتر یا دیرتر از وقت موعد، قطع قاعدگی، درد های شدید در عادت ماهانه باشند که هر کدامشان میتوانند علتی خاص داشته باشند که در اکثر اوقات قابل درمان هستند. بی توجهی به اختلالت قاعدگی خطرناک بوده و میتواند باعث نازایی شود، پس این اختلالات را دست کم نگیرید و درنظر نداشته باشید که به خودی خود برطرف شوند پس در اولین فرصت از متخصص زنان یا فوق تخصص غدد وقت ویزیت بگیرید و درمان را آغاز کنید. معمولا قاعدگی از سن 12 تا 13 سالگی شروع میشود و ممکن است در دوسال اول نامنظم باشد پس نیازی به درمان در این دوسال نیست. از جمله اختلالات قاعدگی در دوران نوجوانی میتوان به بیماری پلی کیستیک که تخمدان دچار کیست های ریز میشود اشاره کرد. از دیگر اختلالات قاعدگی میتوان به فیبروم اشاره کرد که از شایع ترین تومور های خوش خیم دستاگ تناسلی زنان هستند که اگر خارج از رحم باشند میتوانند باعث درد شوند. از جمله درد های دردناک قاعدگی های نامنظم آندومتریوز میباشد که در آن مخاط رحم در جایی غیر از رحم قرار گرفته و ماهانه با قاعدگی و مقاربت درد ایجاد میکند. همچنین تمامی زنان با نزدیک شدن به سن یائسگی دچار اختلالات قاعدگی و عدم تخمک گذاری میشوند به همین دلیل خانم هایی که بالای چهل سال سن دارند باید کورتاژ تشخیصی و بیوپسی از داخل رحم انجام دهند تا علل بدخیمی برای آنان رد شود. اختلالات هورمونی، کم کاری تیروئید یا پر کاری تیروئید، ترشح بیش از حد پرولاکتین از دیگر علل های اختلالات قاعدگی میباشند. یک قاعدگی منظم باید بین 24 تا 35 روز باشد و متوسط آن 28 روز است که 7 روز آن به خونریزی اختصاص پیدا میکند و بعد از آن تخمک گذاری آغاز میشود و 14 روز پس از آن دوباره قاعدگی اتفاق میافتد.