لابیا پلاستی یک عمل جراحی ست که بافت اضافی و بلند لبه های کناری دو طرف واژینال را برداشته و کوتاه میکنند برای زنانی که احساس ناراحتی جسمی بزرگ در اندام تناسلی خود میکنند .

عمل لابیاپلاستی (جراحی زیبایی لبه های تناسلی یا جراحی زیبایی واژن) عملی است که در سالهای اخیر خانمها از آن استقبال زیادی شده است. اینکه آیا در نهایت انجام جراحی های زیبایی لازم است یا خیر، مساله ای است که فرد به فرد بررسی می شود. در ایران این عمل از جمله جراحی های زیبایی که مختص زیبایی دستگاه تناسلی است نیز رواج یافته است.

ظاهر لبهای بزرگ باعث کاهش اعتماد به نفس گشته و باعث احساس خجالت در کنار همسرش میشود . بعضی دیگر از بانوان برای زیبا تر کردن دستگاه تناسلی اقدام به این عمل میکنند

لابیا پلاستی در اغلب موارد ضرورتی ندارد ولی افراد با توجه به تصور اشتباهی که از مشاهده تصاویر مدل ها و بازیگران فیلم های غیر اخلاقی پیدا کرده اند نسبت به ظاهر بیرونی واژن خود حساسیت پیدا کرده و می خواهند لابیای خود را تغییر شکل دهند.
به گزارش سایت خبری ساعد نیوز و به نقل از پرشین وی،لابیا یا جراحی لابیا پلاستی یا لبه های اطراف واژن و کلیتوریس است. جراحی پلاستیک زیبایی است که می تواند روی لابیای بزرگ یا لابیای کوچک انجام شود. لابیا پلاستی اندازه و شکل لبه های واژن را تغییر می دهد و معمولا آن ها را کوچکتر می کند یا در صورت عدم تقارن مشکل شما را حل می کند.

جراحی زیبایی این روز‌ها انواع و مدل‌های مختلفی پیدا کرده است. حالا به غیر از بینی و گونه و پلک و دور لب و ابرو جراحی‌هایی انجام می‌شود که ممکن است با عوارض خطرناکی همراه باشد. چند سالی است که عمل‌های زیبایی متعددی روی دستگاه تناسلی خارجی خانم‌ها انجام می‌شود.

جراحی لابیاپلاستی یا زیبایی واژن برای کسانیست که لابیای آن ها بیش از حد دراز است و موجب ناراحتی فرد می شود در این عمل لب های درونی واژن تحت جراحی قرار می گیرند.

لابیاپلاستی از جمله جراحی‌های زیبایی واژن به شمار می‌رود. این نوع از جراحی زیبایی واژن با روش‌های متعددی انجام می‌شود که در این مقاله به توضیح لابیاپلاستی با لیزر می‌پردازیم.

عمل لابیاپلاستی یکی از عمل های جراحی زیبایی واژن است که امروزه بسیار پرطرفدار شده است. جراحی لابیاپلاستی چگونه انجام می شود و هزینه عمل زیبایی لابیاپلاستی چقدر است؟

لابیاپلاستی چیست؟ لابیاپلاستی برای چه منظور استفاده می گردد؟ عوارض لابیاپلاستی چه می باشد؟ لابیاپلاستی، جراحی کاهش لابیا مینورا، لب های داخلی واژن، یک روش جراحی زیبایی است. زنان از سن نوجوانانی خود، اغلب درمان آنچه را كه می تواند باعث شرم آنها باشد، در نظر می گیرند – بزرگ شدن لب های واژن. هدف از این عمل جراحی کاهش سایز لب های زنانه و ایجاد تقارن بیشتر آنها می باشد تا در صورت عدم بیرون زدگی یا چسبیدن به آن، از لابیا ماژورا آویزان شوند.

به جراحی کوچک کردن لابیای مینور، لبه‌های پوستی هر یک از دو طرف دهانه واژن، لابیاپلاستی یا جراحی زیبایی واژن گفته می‌شود.

 لابیاپلاستی | جراحی زیبایی واژن | هزینه، مزایا و معایب

به جراحی کوچک کردن لابیای مینور، لبه‌های پوستی هر یک از دو طرف دهانه واژن، لابیاپلاستی یا جراحی زیبایی واژن گفته می‌شود. برخی بانوان به دلیل عدم رضایت از شکل لابیا یا به دلیل تحمل ناراحتی جسمی تمایل به انجام لابیاپلاستی دارند. در هر حال انجام عمل لابیاپلاستی یا جوانسازی واژن تصمیم شخصی مهمی است که باید با در نظر گرفتن تمام جوانب اتخاذ شود.

لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی عملی جراحی است که در آن لابیای مینور کوچک می‌شود تا بیرون زدگی آن از لابیای ماژور کاهش یابد. این عمل ظریف به طور سفارشی و منحصر به فرد در اتاق جراحی خصوصی برای هر بیمار انجام می‌شود. جوانسازی واژن معمولاً 45 دقیقه طول می‌کشد و تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی انجام می شود.
با جراحی لابیاپلاستی شخص نه تنها در زمان مقاربت جنسی لذت بیشتری می برد بلکه به آلت تناسلی زیبایی دستیابی پیدا می کند خانم هایی که تعداد زیادی زایمان داشته اند، همچنین افرادی که دارای لابیامینورهای بزرگی هستند، کسانی که دارای درد و مشکلات جنسی هستند برای انجام این جراحی مناسب اند.

متقاضیان لابیاپلاستی

اکثر متقاضیان لابیاپلاستی فکر می‌کنند که بخش زیادی از لابیای مینور (لب‌های داخلی) از لابیای ماژور (لب‌های خارجی) بیرون زده است. شماری نیز هنگام پوشیدن شلوار احساس ناراحتی می‌کنند و از برجستگی مشخص هنگام پوشیدن مایو آن‌قدر خجالت‌زده می‌شوند که دیگر تمایلی به پوشیدن لباس‌های باز ندارند. تعدادی از متقاضیان جراحی زیبایی واژن نیز ورزشکاران فعالی هستند که از ساییدگی هنگام دوچرخه‌سواری یا دویدن ناراحت هستند.
برخی بانوان نیز در جستجوی حس و رضایت جنسی بیشتر از طریق کوچک کردن بافت لابیا هستند که البته اعتماد به نفس بیشتر را نیز برایشان به ارمغان می‌آورد.
برخی از متقاضیان هم داشتن ظاهر زیباتر در ناحیه تناسلی برایشان مهم است.
عمل جوانسازی واژن به منظور اصلاح ناحیه‌هایی انجام می‌شود که در اثر عامل‌های ژنتیکی یا تغییرات هورمونی رنگ‌ پوستشان تیره‌تر شده است. بیماران معمولاً می‌خواهند پوست لابیا صاف‌تر و صورتی شود.
از بین بردن چین وچروک پوستی لابیاها، یکی دیگر از دلایل متقاضیان لابیاپلاستی است. بالا رفتن سن نیز سبب می شود برخی بانوان به لابیاپلاستی تمایل پیدا کنند. و البته مساله ژنتیک نیز در این امر تاثیرگذار است.
تغییرات متعدد در کاهش یا اضافه وزن نیز سبب می شود برخی از خانم ها به جراحی لابیاپلاستی نیاز پیدا کنند.

آمادگی برای لابیاپلاستی

بیمار باید قبل از عمل از خواسته و انتظار خود از عمل مطمئن شود و اطلاعات کاملی از عمل کوچک کردن لابیا به دست بیاورد. داشتن انتظارات واقع‌بینانه بسیار مهم است. چنانچه لابیای مینور بسیار نامتقارن باشد، به ویژه اگر ضخامت متفاوت باشد، احتمال از بین نرفتن عدم تقارن بالا است. درهر حال عدم تقارن بسیار جزیی باقی خواهد ماند.
استعمال دخانیات و سیگار کشیدن ممنوع است، چون روند التیام را مختل می‌کند.
مصرف آسپرین باید متوقف شود، مگر آن که بیمار استنت قلبی داشته باشد یا آسپرین به دلیل جلوگیری از سکته مغزی پس از (TIA یا حمله ایسکمی گذرا) مصرف شود. مصرف دیگر داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی نیز مانند نوروفین ممنوع است.
هماهنگی لازم برای استراحت چند روزه انجام شود.

روش انجام لابیاپلاستی

لابیاپلاستی را می‌توان تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی و آرام‌بخش انجام داد. لب‌های واژن در جوانسازی واژن کوتاه می‌شود یا تغییر شکل داده می‌شود. بافت اضافی با چاقوی جراحی یا لیزر بریده می‌شود و لبه شل و آویزان با نخ‌های قابل جذب ظریف بخیه زده می‌شود. کل عمل یک تا دو ساعت زمان می‌برد. برخی بیماران همان روز عمل ترخیص می‌شوند.
روش‌های متفاوتی برای کوچک کردن لابیا مینور وجود دارد. اصلاح لبه آزاد مطمئن‌ترین روشی است که شکلی متقارن و تمیز به دست می‌دهد، به علاوه چون در این روش به بخش‌های باقیمانده لابیا مینور دست زده نمی‌شود، شکل و رنگ طبیعی حفظ می‌شود. جراحی با امواج رادیویی روشی تقریباً بدون خونریزی است که حداقل تروما یا آسیب را وارد می‌کند و دوران بهبود کوتاه‌تری دارد. لبه با ظرافت با نخ‌ قابل جذب بخیه زده می‌شود. برش مثلثی شکل روش دیگری است که در آن احتمال به جا ماندن چروکی غیرطبیعی روی لابیا مینور زیاد است. تکنیک برداشت بافت پوششی نیز عمل تهاجمی‌تری است که غالباً به اندازه دیگر روش‌ها برای کوچک کردن لابیا موثر نیست.

دوران بهبود

متخصص از بیمار می‌خواهد که دو هفته و دو ماه بعد از جراحی مراجعه کند. بیمار باید مدتی مرخصی بگیرد. التیام کامل بافت چند ماه طول می‌کشد.


مراقبت‌های بعد از عمل 

- تمیز و به دور از عفونت نگه داشتن ناحیه واژن
- پوشیدن لباس زیر و شلوار گشاد برای جلوگیری از سایش
- تا چند هفته رابطه جنسی نداشتن
- استفاده کردن از نوار بهداشتی به جای تامپون به مدت چند هفته
البته جراح دستورها و توصیه‌های بیشتری را پس از عمل به بیمار ارائه می‌دهد.

تغذیه پس از عمل لابیا پلاستی

پس از جراحی لابیاپلاستی نیاز است شخص در رژیم غذایی خود یکسری نکات را انجام دهد . پس از جراحی لابیاپلاستی مصرف مایعات را افزایش دهد ، اگر شخص پس از جراحی رژیم غذایی مناسب را رعایت نکند ممکن است به یبوست مبتلا شود، در نتیجه در بخش ناحیه تناسلی ممکن است با درد مواجه شود .
مصرف غذاهای تند و پرچرب بهتر است برای مدتی استفاده نشود. پس از جراحی لابیاپلاستی شخص باید روزانه محل جراحی را با ژل شست و شو دهد و خشک نماید.


اثرهای جانبی لابیاپلاستی

درد، کبودی و ورم تا دو هفته پس از لابیاپلاستی یا جوانسازی واژن طبیعی است. ادرار کردن و نشستن در این مدت احتمالاً ناراحت کننده است، اگر چه می‌توان با مصرف مسکن این عوارض را کنترل کرد.


اقدام لازم در صورت بروز مشکل پس از لابیاپلاستی

جراحی زیبایی گاهی موفقیت‌آمیز نیست و نتایج مورد انتظار را به دست نمی‌دهد. اگر لابیاپلاستی یا جوانسازی واژن انجام داده‌اید و با عوارض روبرو شده‌اید یا از نتیجه رضایت ندارید، با جراح معالج خود مشورت کنید.

موارد عدم کاربرد لابیاپلاستی

لابیاپلاستی بر روی دختران جوان‌تر از 18 سال انجام نمی‌شود، چون لابیا در این سن هنوز در حال رشد است و تا بعد از بلوغ و سال‌های اولیه بزرگسالی رشد می‌کند.


مزایای عمل زیبایی لابیاها

لابیاپلاستی، مزایای متعددی دارد که به برخی از آنها اشاره می کنیم:
- بیمار درد بسیار کمی را احساس می کند
- دوران ریکاوری سریع است و بهبودی سریع رخ می دهد
- شخص پس از 48 ساعت فعالیت های روزانه را از سر می گیرد
- زیبا ساختن دستگاه تناسلی و افزایش میل جنسی