درمان ناباروری به روش IVF

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

IVF چیست؟

عملیات IVF شامل دریافت تخمک بالغ (که معمولا با مکش با سوزن با هدایت سونوگرافی انجام می‌شود) و قرار دادن تخمک‌ها در محیط کشت در گرمخانه آزمایشگاه، جمع‌آوری و آماده‌سازی اسپرم و اضافه کردن آن به این محیط کشت است. لقاح تخمک و اسپرم در آزمایشگاه معمولا در فاصله 12 تا 48 ساعت صورت می‌گیرد. رویا‌ن‌ بالقوه تولید شده در یک محیط رشد قرار داده می‌شود و به طور دوره‌ای زیر نظر قرار می‌گیرد تا مراحل تقسیم به دو سلول، چهار سلول و هشت سلول راپشت سر بگذارد. هر مرحله IVF ممکن است دچار مشکلاتی شود، اما حساس‌ترین و مشکل‌‌ سازترین مرحله، مرحله کاشته‌ شدن موفقیت‌آمیز رویان وارد شده به رحم است.

 

فرآیند لقاح:

در وضعيت طبيعي، از چند صد اسپرم مرد كه به تخمك زن مي رسند فقط يكي از آنها مي تواند تخمك را بارور كند. از تركيب تخمك بالغ و اسپرم زنده يك موجود جديد به نام تخم بوجود مي آيد. اسپرم بايد داراي تحرك و انرژي كافي باشد تا بتواند خود را از ناحيه واژن به لوله رحم و در نهايت به تخمك زن برساند. سپس از لايه هاي اطراف تخمك عبور كرده و به داخل تخمك نفوذ نموده تا عمل لقاح يا باروري صورت گيرد. 

 

ناباروری چیست و به به چه زوجی نابارور گفته می شود؟

زوجی که با وجود تلاش کافی براي حاملگي طی يكسال بدون استفاده از روش جلوگيری بچه دار نشوند، اصطلاحا نابارور نامیده می شوند

 

برای چه کسانی روش درمانی IVF انجام میشود؟

1- زنانی که دچار مشکلات لوله های رحمی هستند

در خانم هایی که لوله های رحمی بسته دارند، دچار چسبندگی لوله ها یا اعضای لگنی هستند، لوله به دنبال حاملگی خارج رحمی برداشته شده و یا لوله های رحمی خود را بسته اند

 

2- آندومتریوز

در صورت عدم پاسخ به درمان جراحی و دارویی شانس حاملگی در خانمهایی که  مبتلا به آندومتریوزهستند با روش IVF  بیشتر است.

3- علل مردانه : کاهش در تعداد یا اختلال در حرکت اسپرم و یا وجود آنتی بادی ضد اسپرم.

 

4- نازائی با علل ناشناخته

در ۱۰ درصد موارد نازائی علیرغم ارزیابی کامل، علت مشخصی برای نازایی پیدا نمی شود و بعد از انجام چند نوبت IUI ناموفق روش IVF انتخاب می شود.

 

5- نازایی با علل ایمونولوژیک

در صورتیکه آنتی بادی ضد اسپرم و یا آزمایش بعد از نزدیکی مختل باشد نازایی، ایمونولوژیک محسوب می شود و بعد از انجام چند نوبت IUI ناموفق IVF انتخاب می شود.

سابقه بیماریهای عفونی مثل سل،‌ آندومتریوز و سن بالای خانم در کاهش میزان موفقیت نقش دارند.

 

مراحل انجام IVF

1- مرحله جلوگیری از تخمک گذاری

زن در روز دوم یا سوم عادت ماهانه خود مصرف قرص  ضد بارداری را شروع می کند. بعد از ۲ تا ۳ هفته، پزشک متخصص یک سونوگرافی از تخمدان های زن به عمل آورد. در صورتی که تخمدان ها حالت طبیعی داشته باشند، داروی لوپرون Lupron به زن تجویز می شود. این دارو از آزاد سازی تخمک توسط تخمدان های زن جلوگیری می کند.

 

2- مرحله تحریک فولیکول

یک هفته پس از شروع مصرف داروی Lupron یک سونوگرافی دیگر انجام می شود. اگر کیست تخمدانی مشاهده نشد، کم کم از میزان مصرف داروی Lupron کاسته خواهد شد.

دارو های گونال-اف و یا فولیستیم می تواند تخمدان ها را برای تولید تخمک های زیادی تحریک نمایند.

 

3- مرحله بالغ کردن فولیکول ها

در این مرحله داروی hCG برای بلوغ نهایی تخمک ها به فرد تزریق می شود.

 

4- مرحله جمع آوری تخمک ها

برای انجام این کار لوله متصل به دستگاه سونوگرافی را همراه با یک سوزن به نزدیکی محل تخمدان ها می رساند و با کمک سونوگرافی محل دقیق فولیکول ها را در تخمدان ها پیدا می کند. سپس توسط سوزن مخصوص مایع فولیکول را همراه با تخمک های درون آن را به درون سوزن می کشد.

 

5- مرحله باروری

در این مرحله اسپرم مرد تهیه می شود و این مقدار اسپرم را همراه با مایع فولیکول تخمدانی زن به آزمایشگاه IVF منتقل می کنند. مایع اسپرم مرد را با مایع فولیکول زن مخلوط می کنند و پدیده لقاح خود به خود رخ می دهد. یعنی اسپرم ها در تخمک ها نفوذ کرده و تخمک ها را بارور می کنند.

 

6- مرحله ریکاوری

پس از آنکه تخمک های زن در مرحله جمع آوری تخمک در اتاق عمل جمع آوری شدند، فرد مرخص می شود. برای تسکین درد از استامینوفن استفاده میشود.

7- مرحله انتقال جنین

عموماً ۲ تا ۴ تا جنین را زیر میکروسکوپ انتخاب کرده و در درون رحم زن انتقال داده می شوند .

پس از انجام این کارفرد را به خانه منتقل نموده و پس از ۳۶ ساعت استراحت او می تواند فعالیت روزمره خود را ادامه دهد.

 

8- مرحله تست بارداری

دو هفته پس از انجام عمل یک تست بارداری انجام میشود و نتیجه موفق یا ناموفق به زوجین اعلام خواهد شد

 

نقشه محل مطب

Search