امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

 

 

تعیین جنسیت جنین در هفته های اول بارداری

 

از هفته ۶ جنینی به بعد DNA جنین در خون مادر قابل تشخیص می باشد و در طول هفته ۸ مقدار آن به طور قابل توجهی افزایش می یابد که این امر امکان تشخیص قبل از تولد را با بررسی DNA جنین فراهم می آورد. حداقل زمان مناسب برای انجام این تست اواخر هفته هشتم جنینی است زیرا دقت این تست ۹۰% است و از هفته دهم به ۹۵% تا ۹۹% می رسد. در این روش CC5 از خون مادر گرفته شده و DNA موجود در آن استخراج می گردد. سپس با استفاده از تکنیک های پیشرفته و حساس Real time PCR و با استفاده از پروب های اختصاصی مربوط به کروموزوم Y و همچنین روش Nested PCR، قطعات اختصاصی از کروموزوم Y غربال می گردد.

نحوه گزارش تست:

۱-  Positive: به معنی وجود کروموزوم Y در نمونه خون مادر می باشد که قطعاً از DNA جنین وارد شده است و در نتیجه جنین پسر می باشد. چنانچه حاملگی از نوع چند قلویی باشد با مثبت شدن تست فقط می توان گفت که حداقل یکی از جنین ها پسر است.

۲-  Negative: به معنی عدم وجود کروموزوم Y بوده که به معنی دختر بودن جنین یا جنین ها می باشد.

 

عوامل تأثیرگذار در انجام این تست و به عبارتی نتایج Positive و Negative کاذب عبارتند از:

۱-  بالا بودن غلظت چربی خون مادر

۲-  سندرم های احتمالی کروموزومی

۳-  سابقه سقط جنین پسر کمتر از ۷ ماه قبل از بارداری مجدد

۴-  سابقه کیست تخمدان دو طرفه

 

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

 

 

 

مزایا و معایب عمل سزارین

 

 

سزارین چیست؟

 اولین سزارین در دنیا کجا اتفاق افتاد و به چه علت؟

دانستن این مطلب بسیار جالب می باشد، ژولیوس سزار اولین کسی بود که با سزارین به دنیا آمد.البته نه بخاطر ترس مادرش از زایمان بلکه به دلیل جثه این نوزاد بوده است.

البته روایتی از ایرانیان هم هست  که رستم نیز اولین کسی بوده که با همین روش به دنیا آمده و به همین دلیل «رستم‌زاد» واژه فارسی آن است.

عمل سزارین یک جراحی بزرگ است که با شکافتن پوست روی شکم ، عضلات زیر آن و جدار رحم همراه است به طورمتوسط، ۱۰ درصد زایمان ها در جهان به روش سزارین انجام می شود،طبق آمار رسمی در ایران حدود ۲۵ تا ۳۵ درصد زایمانها به صورت عمل جراحی یعنی سزارین صورت می گیرند، در حالی که طبق آمار غیر رسمی در ایران سزارین ۵ برابر سایر نقاط جهان است.

امروزه در برخی از بیمارستان های ایران این آمار حتی  ۱۰۰ در صد نیز گزارش شده است برخی متخصصین علت افزایش گرایش زنان به انتخاب سزارین،فرار از درد زایمان است.

در نگرش فرایندی به علل و عوامل گسترش انجام زایمان به روش سزارین متوجه می شویم که این فرایند یک فرایند بزرگ با مراحل بسیار ، پیچیدگی های فراوان و مشتریان مختلف در سطوح ارائه خدمت میباشد و چنانکه هر فرایندی دروندادهایی دارد این فرایند نیز درونداد هایی دارد که در حال حاضر تمامی آن درونداد ها فراهم می باشد ( از جمله وجود پزشک متخصص آموزش دیده ، اتاق های عمل آماده ، بخش خصوصی فعال ، تعرفه مشخص ، شرایط فرهنگی و اجتماعی مساعد، بیمه های درمانی و … ) و تا زمانیکه این درونداد ها تامین می شوند ، زمینه ساز انجام سزارین می باشند .

 

دلایل انجام سزارین

در برخی موارد وابسته به شرایط سلامتی مادر و نوزاد، سزارین نسبت به زایمان طبیعی گزینه ایمن‌تری برای مادر یا نوزاد است. در حقیقت عوارض سزارین به نسبت زایمان طبیعی بیشتر است. پزشک در شرایط زیر می‌تواند انجام سزارین را به مادر پیشنهاد کند:وضع حمل نمی‌تواند به صورت طبیعی انجام شود: رایج‌ترین دلیل برای انجام سزارین، توقف وضع حمل است. در شرایطی که با وجود انقباضات قوی طی چند ساعت، لگن به اندازه کافی باز نشده و یا سر نوزاد به قدری بزرگ باشد که نتواند از کانال تولد عبور کند، وضع حمل به شکل طبیعی امکان‌پذیر نبوده لذا پزشک سزارین را انجام می‌دهد.

نوزاد اکسیژن کافی دریافت نمی‌کند: اگر پزشک در مورد رسیدن اکسیژن به نوزاد نگران باشد و یا ضربان قلب نوزاد تغییر کرده باشد، سزارین بهترین گزینه برای زایمان خواهد بود.

نوزاد در موقعیت غیر عادی قرار گیرد: در شرایطی که ابتدا پاها، شانه و یا باسن نوزاد به کانال تولد وارد شده باشد و یا نوزاد به یک طرف قرار گرفته باشد (Transverse)، سزارین می‌تواند ایمن‌ترین روش برای به دنیا آوردن نوزاد باشد.

مادر دو قلو، سه قلو و یا چند قلو حامله باشد: در این شرایط بسیار محتمل است که یکی از نوزادان در موقعیت غیر عادی قرار گیرد. بنابراین پزشک از سزارین استفاده می‌کند.

وجود مشکل برای جفت: اگر قبل از وضع حمل، جفت از رحم جدا شود (قطع جفت) و یا اینکه جفت دهانه لگن را پوشانده باشد، سزارین می‌تواند به عنوان ایمن‌ترین راه برای زایمان استفاده شود.

بند ناف دچار مشکل شود: در شرایطی که یک حلقه از بند ناف در داخل لگن و جلوتر از نوزاد سُر بخورد و یا اینکه بند ناف حین انقباضات رحم فشرده شده باشد، سزارین می‌تواند تجویز شود.

نگرانی برای سلامتی مادر: در شرایطی که مادر دچار عارضه‌ای مانند بیماری‌های ناپایدار قلبی یا فشار خون بالا باشد که وضع حمل را خطرناک می‌سازد، پزشک سزارین را برای مادر تجویز می‌کند. همچنین در موارد ابتلای مادر به عفونت‌هایی مانند تبخال در ناحیه تناسلی (Genital Herps) و یا ایدز (HIV) که احتمال انتقال آن به نوزاد حین تولد طبیعی وجود دارد، استفاده از سزارین توصیه می‌شود.

نگرانی برای سلامتی نوزاد: در برخی موارد، انجام سزارین برای نوزادی که شرایط رشد خاصی دارد مانند هیدروسفالی (افزایش مایع مغزی- نخاعی در جمجمه)، مناسب‌تر و ایمن‌تر است.

در صورت داشتن تجربه سزارین قبلی: با وجود داشتن سابقه سزارین (وابسته به نوع برش در رحم و فاکتورهای دیگر)، انجام زایمان طبیعی امکان‌پذیر است اما پزشک می‌تواند سزارین را تجویز کند.

برخی مادران برای جلوگیری از مشکلات همراه با زایمان طبیعی و یا تمایل به داشتن زایمان برنامه‌ریزی شده، برای نوزاد اول خود تقاضای سزارین دارند. در صورتی که زایمان برنامه‌ریزی شده اهمیت زیادی نداشته باشد، پیشنهاد می‌شود که برای انتخاب بهترین گزینه با پزشک خود مشورت کنید.

 

 

اقدامات قبل و بعد از جراحی

 

نکات عمومی قبل از انجام اعمال جراحی

**صبح روز جراحی از مصرف هرگونه موادغذایی و حتی آب اجتناب نمایید کلا ۶-۸ ساعت قبل از اعمال جراحی با بی

هوشی عمومی چیزی میل نکنید.

** هرگونه بروز سرماخوردگی و زخم و جوش را در هرجای بدن به پزشک اطلاع دهید .

**از یک هفته قبل از عمل مصرف داروهای مسکن و یا ضد لخته خون مثل: آسپرین،بروفن،دیکلوفناک،ایندومتاسین،ناپروکسن و همچنین وارفارین باید با نظر پزشک قطع شده و داروهای دیگری جایگزین شود(هپارین جایگزین وارفارین و استامینوفن یا ترامادول جایگزین بقیه مسکنها)

**از ۶-۴ هفته قبل از عمل و تا دو هفته پس از عمل سیگار نکشید.

**در صورت امکان روزهای قبل از عمل ورزش و بویژه پیاده روی کرده باشید.

**هیچ نوع داروی سرماخوردگی و یا سرفه را بدون مشورت جراح خود مصرف نکنید.

**مصرف مشروب الکلی را حتماً قطع نمایید.

** زمان مراجعه به بیمارستان در روز عمل یک نفر همراه داشته باشید.

**زمان انجام عمل جراحی نزدیک ترین وابسته بیمار پشت درب اطاق عمل حضور داشته باشد.

**یک شام خیلی سبک ( ترجیحاً سوپ) ساعت ۷ بعداز ظهر میل نمایید. از ساعت ۱۲ شب به بعد حتی آب هم نخورید. تا ساعت ۱۲ شب مصرف آب و مایعات بلامانع است.

** صبح قبل از مراجعه به بیمارستان حتماً دوش گرفته و در صورت لزوم موهای محل جراحی خود را   شیو  و یا با کرم مو بر اماده

نمایید. ترجیحاً از صابونهای ضدباکتری جهت استحمام استفاده نمایید.

**صبح روز جراحی از مصرف هرگونه موادغذایی و حتی آب اجتناب نمایید.

نکات عمومی بعد از انجام اعمال جراحی

هدف اصلی ما داشتن یک دوره پس از جراحی کاملاً راحت و ایمن تا بهبودی کامل شماست.

** در ۴۸ ساعت اول پس از جراحی حضور یک همراه بزرگسال قابل اعتماد در کنار شما  لازمست.

**در ۴۸ ساعت اول بعد از جراحی از وسایل نقلیه عمومی (اتوبوس، مترو و …) استفاده نکنید.

** پس از هرگونه احساس سرگیجه شدید، خارش، ضایعات پوستی و یا تنگی نفس شدید داروی خود را فوراً قطع و با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است به داروی خاص آلرژی داشته باشید.

**  در ۲-۳ روز پس از جراحی مختصری احساس درد و ناراحتی خواهید داشت که به راحتی با داروهای ضد دردی که برای شما تجویز می‌شود کاملاً کنترل خواهد شد.

**از استفاده از هرگونه بتادین، الکل بر روی زخم بدون دستور پزشک جداً اجتناب نموده و زخم را فقط با سرم شستشو تمیز نموده و خشک نمایید.

**  چنا نچه یبوست دارید از ملین‌های گیاهی سبک و رژیم پرفیبر و در صورت عدم بهبود از شربت MOM به صورت یک قاشق هر ۱۲ ساعت به همراه ۲ لیوان آب ولرم استفاده نمایید.

**به هیچ عنوان هرگز در حداقل ۲ هفته پس از جراحی از سیگار استفاده نکنید.

**دو روز پس از عمل جراحی میتوانید استحمام کنید.

 

 

 

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

 

 

با فرا رسیدن هفته های اخر بارداری،در بدن تغییراتی روی میدهد که زن باردار و جنین را برای زایمان اماده می کند.در این زمان جنین قادر است به زندگی خود در خارج از رحم ادامه دهد.زمان زایمان لحظه پر اضطراب و مهیج برای زن و خانواده اش می باشد.

طبیعت زایمان درد است و علت اصلی درد زایمان،انقباضات رحمی است که باعث باز و نرم شدن دهانه رحم می شود تا جنین بتواند از ان به داخل مهبل وارد شود و سپس از این مجرا خارج شود.واکنش زن باردار نسبت به درد زایمان متفاوت است و تحت تاثیر عوامل زیادی مانند فرهنگ، احساس ترس و نگرانی، تجربه زایمان قبلی،میزان امادگی برای بچه دار شدن و حمایت همسر می باشد.محل و میزان درد بر حسب مراحل مختلف زایمان(مرحله باز شدن دهانه رحم،مرحله عبور جنین از کانال زایمان و مرحله جمع شدن رحم)متفاوت است و معمولا در نواحی زیر شکم، کمر، میاندوراه و پاها احساس می شود.

هنگام بروز درد های زایمان،هورمونهایی در بدن ترشح می شودکه تاثیر فراوانی بر روند زایمان دارد.ترس و نگرانی زن در زمان زایمان از یک طرف باعث ترشح هورمونی می شود که انقباض عضلات و درد را افزایش داده و از طرف دیگرترشح مواد تسکین دهنده درد را کاهش می دهد. ترشح این هورمونها تحت فرمان اعصاب هستند. رشته های عصبی همچنین در انتقال حس درد به مغز نقش دارند که امروزه بااستفاده از روش های مختلف می توان انتقال این حس را به مغز کاهش داد.

 

 

هورمون های  تولد

بارداری و زایمان دو پدیده زیبا و شگفت انگیز خلقتند.زایمان یک فرایند طبیعی است و بدن زن با ان سازگار است.همانگونه که عمل لقاح و رشدو نمو جنین در بدن مادر معجزه است، عمل زایمان و به دنیا امدن این موجود کوچک نیزاعجاز دیگری است.بدن یک زن برای عمل لیبروزایمان بسیار دقیق طراحی شده است ودستگاه های مختلف بدن با یکدیگر در تعامل و همکاری هستند. سیستم عصبی و سیستم هورمونی در فرایند درد زایمان دخالت دارند. زایمان به عنوان یک پدیده طبیعی وفیزیولوژیک تحت تاثیر هورمون های درون ریز بدن وظیفه خود را برای تولد کودک به عهده می گیرد.چهار هورمون اصلی که در زایمان نقش دارند عبارتند از:

v     اکسی تومین (هورمون عشقی)

v     اندروفین(هورمون خشنودی و برتری)

v     اپی نفرین؛ نوراپی نفرین( هورمون تهییج و برانگیختن)

v     پرولاکتین ( هورمون مادری)

 

 

روش های کاهش درد زایمان

روش هایی که برای کاهش درد زایمان بکار می روند عمدتا به دوگروه تقسیم می شوند:

الف) روش هایی که بدون استفاده از داروی بی حسی و بااستفاده از مهارت زن موجب می شود که وی بتواند زایمان خود را اگاهانه هدایت کند.در این حالت، زن باردار قادر است که احساس درد زایمان را به حداقل برساند. این روشها عبارتند از:

۱-تمرین های کششی،تن ارامی، مهارت های تنفسی: با تمرینات کششی می توان از بروزعوارضی مانند:درد مفاصل، کمر درد، مشکلات در سیستم گوارشی، ادراری، شل شدن عضلات کف لگن و … جلوگیری کرد. این تمرینات نه تنها باعث توانایی ذهن می شود بلکه بههمراه تن ارامی و مهارت های تنفسی موجب برقراری هماهنگی قوای جسمی، ذهنی و روانی می گردد. مهارت ها در کلاس امادگی برای زایمان به طور عملی اموزش داده می شود.

۲-قرار گرفتن در وضعیت های مختلف در زمان درد:تغییر وضعیت موجب رفع خستگی، راحتی بیشتر و گردش خون بهترمی شود. زن باردار می تواند به دلخواه خود، هر حالتی که راحت تر است ( مانند:نشسته، ایستاده، خوابیده، دراز کشیده و یا راه رفتن) را انتخاب کند. ازادی درانتخاب وضعیت موجب می شود تا توانایی وی برای تحمل درد زایمان افزایش یابد و احساس رضایت و خوشنودی کند.

۳-فشار مخالف: در این روش فشاری مداوم و قوی بامشت، پاشنه دست و یا شی ء سخت بر پایین کمر وارد می شود.این فشار کمک می کند تااحساس فشار داخلی و درد در پایین کمر راحت تر تحمل شود. سایر مناطقی که فشار روی انها می تواند اثر ارام بخش زیادی داشته باشد شامل: لگن، ران ها، پاها، شانه ها ودست ها می باشد. این فشار در مرحله اول شروع درد زایمان اثر تسکین بخش دارد.

این روش با کمک ” همراه” انجام می شود ( همراه هم در کلاس امادگی برای زایمان  یا از طریق دیدن فیلم اموزشی با روش صحیح انجام ان اشنا می شود.)

۴-تمرکز، تجسم خلاق و انحراف فکر: زن باردار با متمرکز کردن حواس وفکر خود به شرایطی غیر از شرایط زایمانی مانند دعا کردن، نگاه کردن به یک عکس، به یاد اوردن خاطرات خوب، راه رفتن، تماشای تلویزیون، شنیدن، لمس کردن، انجام صحیح تمرین های تنفسی می تواند به کاهش درد کمک کند. در واقع این روش پرورش دادن تخیل،تجسم و مثبت گرایی در ذهن است. وی از این طریق می تواند در حین انقباضات رحمی به یک تمرکز درونی برسد،در نتیجه احساس درد را از طریق انحراف فکر و تمرکز به حداقل برساند.

۵-اوا یا موسیقی: شنیدن موسیقی دلخواه یا اوای قران می تواند در هنگام انقباض و درد شرایط مطلوبی برای وی ایجاد کند. این روش موجب تن ارامی و کاهش احساس درد می گردد.

۶-هیپنوتیزم: این روش به صورت ایجاد تغییرات موقت مغزی همراه با بی هوشی می باشد که موجب افزایش قدرت تلقین می شود. هیپنوتیزم باعث ارامش جسمی و فکری، افزایش تمرکز و حتی ایجاد توانایی در کنترل فشار خون، ضربان قلب و همچنین کاهش درد می شود. این روش بهدانش و مهارت عامل زایمان نیاز دارد.

۷-گرمای سطحی: در این روش اشیای گرمی مانند بطری اب گرم، حوله مرطوب و گرم را بر روی قسمت تحتانی بدن(شکم، کشاله ران، میاندو راه وکمر) قرار می دهند. گرما باعث افزایش جریان خون، کاهش درد و خستگی می شود. ژل های گرم کننده، کشیدن پتو بر روی تمام بدن و دوش گرفتن با اب گرم نیز کمک کننده است.

۸-سرمای سطحی: در این روش استفاده از کیسه اب یخ،تکه های یخ و حوله خیس شده با اب سرد بر روی کمر، میاندوراه و مقعد توصیه می شود.به خصوص اگر زن باردار احساس گرما می کند استفاده از لباس های خنک می تواند باعث راحت تر شدن وی گردد. سرما از طریق کم کردن درجه حرارت عضله و کاهش گرفتگی ان باعث کاهش درد می شود.

۹-اب درمانی و استفاده از وان زایمان: این روش برای شل شدن عضلات، کاهش اضطراب، درد و تحریک زایمان مفید است این روش موجب احساس راحتی و تن ارامی حین انقباضات می شود. روش های مختلف اب درمانی شامل: استفاده از وان یا دوش اب گرم، استفاده از دوش دستی برای ریختن اب روی شکم و کمر، استخر زایمان و جکوزی می باشد.

زایمان در اب یکی از روش های کاهش درد زایمان می باشد. زن باردار می تواند برای کاهش درد زایمان از وان و زایمان در اب استفاده کند. در موردچگونگی انجام زایمان در اب حتما با عامل زایمان مشورت شود.

۱۰-لمس و ماساژ: یکی از راه های ارام کردن و انرژی دادن، لمس و ماساژ است. نوازش اطمینان بخش و دوستانه قسمت گونه و مو ها، در اغوش گرفتن، ماساژ نواحی دست، کمر، باسن و سایر قسمت های بدن توسط ” همراه”می تواند موجب کاهش درد و تسکین زن باردار شود.

۱۱-طب سوزنی: برای کاهش درد، با سوزن بر روی نقاطمشخصی از بدن فشاروارد می شود. این روش به مهارت عامل زایمان نیاز دارد.

۱۲-طب فشاری: در این روش ایجاد فشار عمیق با دست بر روی نقاط مشخصی از بدن موجب کاهش درد می شود. معمولا این فشار با نوک انگشت شصت و سایر انگشتان وارد می شود. نقاط طب فشاری شامل: شانه ها، پایین پشت، لگن، قوزک پا، ناخن های کوچک انگشتان پا وکف پا می باشدکه توسط همراه اموزش دیده در هنگام دردهای زایمان استفاده می شود.

۱۳-تحریک الکتریکی عصب از راه پوست(TENS) : در این روش دو جفت بالشتک الکتریکی مخصوص بر روی کمر نصب می شود. این بالشتک ها به دستگاه کوچکی متصل است که در دست زن باردار قرار می گیرد. وظیفه دستگاه، تولید امواجی است که موجب کاهش درد درهنگام انقباض می شود. میزان تولید امواج و کنترل ان در اختیار خانم باردار است.

۱۴-اروما تراپی : استفاده از روغن های مخصوص ماننداسطوخودوس، بابونه، پونه و مریم گلی برای تقویت سلامت و افزایش ارامش و کاهش اضطراب موثر است. این مواد از طریق بخور یا بو کردن دستمال اغشته به مواد معطر، ماساژ پشت و کمر به همراه روغن های پایه اغشته به این مواد، گذاردن پاها در درون اب اغشته به ان و … مصرف می شوند.

تذکر: از انجا که روش های غیر دارویی نیازمند اموزش وکسب مهارت است، برای انتخاب هر یک از انها حتما با پزشک یا ماما مشورت شود.

نکته:بسیاری از روش های فوق در کلاس های امادگی برایزایمان و یا از طریق فیلم اموزشی اموزش داده می شود و می توان از یک یا چند روش همزمان برای کاهش درد استفاده کرد.

 

 

ب)روش هایی که با تزریق نوعی داروی بی حسی مانع انتقال حس درد به مغز می شود.

این روش ها عبارتند از:

۱-بی حسی نخاعی و یا اپیدورال: داروی بی حسی در فضای ستون فقرات ودر اطراف یا داخل نخاع تزریق می شود. در این روش زن درد را احساس نمی کند ولی بیدار و هوشیار است.

۲-استنشاق داروی بی دردی : داروی بی حسی از طریق گذاردن ماسک بر روی بینی و دهان به بدن زن منتقل شده و درد های وی را تا حدی کاهش می دهد.

۳-تزریق داروی بی دردی: در بعضی مواقع و با تشخیص پزشک،تزریق داروی بی دردی می تواند در کم کردن درد موثر باشد.

روز بزرگ

معمولا زن باردار با شروع درد ها وقوع زایمان را تشخیص میدهد ولی ممکن است این درد ها نشانه نزدیک بودن زمان زایمان نباشد زیرا گاهی این درد ها درد های واقعی زایمان نیستند.

 

 

درد های کاذب درد های واقعی

فاصله انقباض های رحم(درد ها) نامنظم است

فاصله انقباض های رحم (درد) منظم است

فاصله بین انقباض ها ( درد ها) کم نمی شود فاصله بین انقباض ها (دردها) کم می شود

درد بیشتر در پایین شکم است درد در ناحیه کمر و شکم است

شدت انقباض ها ( دردها) تغییر نمی کند شدت انقباض ها (دردها ) بیشتر می شود.

 

 

انجام زایمان طبیعی با استفاده از گاز انتونوکس

 

گازانتونوکس:

مخلوط گازی حاوی اکسیژن((o2واکسید (۲۰ n)میباشد.این گاز از سال۱۹۶۵ تهیه و پس از تایید بورد مرکزی مامایی در انگلستان به عنوان یک راه موفق درکنترل درد زایمان مورد استفاده قرار گرفت.پس از استنشاق این گاز به سرعت واردجریان خون شده و با افزایش اندروفین ها باعث بی دردی-ارامش و تا حدی سر خوشی در فردمی شود این اثرات ظرف ۳۰ ثانیه ایجاد شده و تا ۲ دقیقه به حداکثر می رسد.

 

مزایایگاز انتونوکس:

–قدرت ضد درد مطلوب دارد

-سرعت اثرات ضد درد ان ظاهر می گردد

-پس از قطع مصرف سریع اثراتش حذف می شود

-توسط خود مددجو تجویز و کنترل می شود

-خطر مصرف بیش از حد ندارد

-اثر تضعیف سیستم قلب-عروقی و تنفسی ندارد

 

چگونگی استفاده:

انتونوکس شامل یک کپسول لوله رابط و ماسک می باشد.

مددجو ماسک را کاملا چسبیده به صورت گرفته و طرز تنفس بایدبه گونه ای باشد تا دم های عمیق و بازدم های اهسته مثل اه کشیدن باشد.هرچه دم عمیقتر و اهسته باشد حداکثر بی دردی نیز سریعتر به دست می اید.

اینگاز هیچگونه ضرری برای مادر و نوزاد ندارد و بهتر است در فواصلی که درد وجود ندارداز این گاز استفاده نشود.

یکی از بیشترین علل تمایل مادران به انجام سزارین دردهایزایمان می باشد.

زایمان بدون درد به دو روش دارویی و غیر دارویی انجاممیشود.

روشهای دارویی مهار دردهای زایمان عبارتند از:

-بی دردی از طریق گاز Entonox (انتونوکس)

-بی دردی از طریق داروهای وریدی و عضلانی

-بی دردی نخاعی-اپیدورال

 

جراحی سرکلاژ چگونه است؟

سرکلاژ یک روش جراحی است که در مورد نارسایی دهانه رحم (سرویکس) برای جلوگیری از باز شدن دهانه رحم و خروج محصولات حاملگی (جفت و جنین) و سقط انجام می گیرد.

نارسایی دهانه رحم به حالتی گفته می شود که بافت دهانه رحم توانایی تحمل وزن محصولات حاملگی را نداشته و در طول حاملگی بدون هیچ علامتی (درد، انقباضات رحمی و…) باز شده و باعث خروج محصولات حاملگی و سقط می شود.

معمولاً سقط ناشی از نارسایی دهانه رحم در اولین بارداری در سه ماهه دوم بارداری رخ می دهد ولی ممکن است در بارداری های بعدی زودتر هم اتفاق افتد.

 

در اثر باز شدن دهانه رحم کیسه آب به سمت خارج از دهانه رحم برجسته شده و معمولاً وقتی دهانه رحم تا حدود چهار سانتیمتر باز شود کیسه آب پاره شده و یا انقباضات رحمی شروع می شود و منجر به سقط می گردد.علل نارسایی دهانه رحم یا به صورت مادرزادی است یا در بعضی مواقع بر اثر آسیب های وارده به دهانه رحم می باشد.

با معاینه فیزیکی و سونوگرافی می توان نارسایی دهانه رحم را تشخیص داد. برای درمان نارسایی، عمل سرکلاژ (دوختن حلقه ای دهانه رحم) انجام می شود.

عمل سرکلاژ معمولاً بعد از هفته دوازدهم حاملگی انجام می شود. این عمل تحت بی حسی نخاعی یا بیهوشی انجام می گیرد و با استفاده از نخ بخیه مخصوص دهانه رحم به روش خاص بسته می شود. چند ساعت بعد از عمل در صورت تثبیت وضعیت عمومی، بیمار مرخص می شود. سرکلاژ از سقط و زایمان زودرس جلوگیری میکند.

 

 

  آمادگی برای عمل :

شب قبل از عمل بیمار باید یک شام سبک مثل سوپ میل کند و بعد از آن هیچ نوع خوراکی و آشامیدنی مصرف نکند.

بیمار چند روز بعد از عمل باید در منزل استراحت کند و از انجام کارهای سنگین تا پایان دوران بارداری خودداری کند. بعد از سرکلاژ در بعضی از مواقع کمی خونریزی  و لکه بینی ایجاد می شود که ممکن است یک الی دو روز ادامه داشته باشد و سپس قطع می شود. بیمار باید یک هفته قبل و یک الی دو هفته بعد از عمل از نزدیکی پرهیز نماید.

در صورت بروز هر یک از علائم زیر باید به پزشک معالج مراجعه گردد:

۱- پارگی کیسه آب

۲- تب بالای ۳۸ یا لرز

۳- انقباض رحمی و درد زیر شکم و کمر مثل دردهای زایمان

۴- تهوع و استفراغ

۵- خونریزی واژینال

۶- ترشح زیاد واژینال

قبل از شروع دردهای زایمانی باید بخیه های دهانه رحم برداشته شود تا زایمان امکان پذیر باشد. برداشتن بخیه دهانه رحم در انتهای حاملگی انجام می شود و یک عمل بدون درد است و نیاز به بی حسی و بیهوشی ندارد.

در صورت بروز دردهای زود هنگام و زایمان زودرس باید بخیه باز شود بنابراین در این مواقع فرد در بیمارستان تحت مراقبت قرار می گیرد تا به موقع باز کردن بخیه دهانه رحم انجام گردد.

در نارسایی دهانه رحم برای هر بار حاملگی عمل سرکلاژ ضروری است.

 

 

 

 

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

 

 

 

ترومبولی در بارداری و زایمان

ترومبوامبولی وریدی که شامل ترومبوز وریدی عمقی و امبولی ریه است سبب عارضه دار شدن ۳-۵%در ۱۰۰۰ بارداری می شود.

عوامل خطر زا

۱-سن بالای ۳۵ سال

۲-چاقی(BMI بالای ۳۰)

۳-تعداد زایمان

۴-سابقه خانوادگی

۵-استراحت زیاد

۶-بی حرکتی بیش از ۴ روز

۷-استفراغ بیش از حد

۸-دهیدراتاسیون(کم ابی)

۹-عفونت شدید

۱۰-نارسایی احتقانی قلب

۱۱-سندروم نفروتیک

۱۲-پره اکلامپسی

۱۳-وریدهای واریسی شدید

۱۴-تروما و جراحی

۱۵-زایمان طبیعی ترومبو امبولی کمتری نسبت به سزارین دارد.

 

نشانه ها و علایم

الف)ترومبوزوریدی عمقی:این حالت در سه ماهه اول و دوم و سوم ممکن است رخ دهد.تشخیص ان در طی بارداری مشکل است از علایمان درد و تورم یک طرفه اندام تحتانی (مخصوصاسمت چپ)است.

ب)امبولیریه:این حالت پس از زایمان شایعتر از دوران بارداری است و ۶۳%معمولا پس از سزارین روی می دهد.از علایم ان تنگی نفس-تاکی پنه (تنفس بیش از ۳۰ )وکلاپس قلبی-ریوی است.(تنگی نفس در بارداری یکی از علایم غیر اختصاصی است).

علایم امبولی ریه:تنگی نفس ناگهانی-درد قفسه سینه-سیانور-بیقراری وتاکی پنه

 

تشخیص:

الف) سونوگرافی داپلر

ب)D دایمر

درمان:

تثبیت علایم حیاتی در اولویت اول است.راه هوایی-تنفس-گردشخون باید بلافاصله مورد توجه قرار گیرند و ممکن است نیاز به بستری در بخش مراقبتهای ویژه باشد.

در امبولی ریوی (تهدیدکننده حیات)درمان ترومبولیتیک(از بینبردن لخته)مورد نیاز است.ممکن است درمان با داروهای ضد انعقاد هم شروع شود.

هپارین اولین انتخاب برای پیشگیری و درمان امبولی ریه دربارداری است.

طول مدت درمان بین ۶-۳ ماه شامل ۶ هفته پس از زایمان متغیراست.

پیشگیری:

اسپیرین با دوز کم برای افرادیکه خطر ترومبوز بالا دارندمورد استفاده قرار میگیرد.معمولا در زایمان واژینال هاییکه با استفاده از فورسپس باشد یا زایمان طول کشیده  و یا بی حرکتی پس از زایمان ترومبوپروفیلاکسی مورد استفاده قرار می گیرد.در سزارین معمولا پروفیلاکسی داده نمی شود مگر علایم ترومبو امبولی دیده شود ولی استفاده از جوراب عامل موثری است.

 

پره اکلامپسی یا مسمومیت حاملگی چیست؟ 

پره اکلامپسی اختلال پیچیده ای است که حدود ۵ تا ۸ درصد زنان حامله را درگیر میکند تشخیص فشار خون بالا و وجود پروتین در ادرار ( به طور طبیعی در ادرار دیده نمیشود)

بعداز هفته بیستم  حاملگی است . این اختلال دربیشتر موارد بعد از هفته ۳۷ حاملگی شروع میشود ولی در هر زمان از نیمه دوم حاملگی ونیز در زمان زایمان  ویا حتی بعد از زایمان ( معمولا در ۲۴ تا ۴۸ساعت اول بعد از زایمان ) ممکن است دیده شود. معاینات منظم در دوران بارداری که ازاوایل بارداری شروع میشود در تشخیص زود رس این اختلال و درمان مناسب تا ثیر داشته و سبب کاهش مرگ ومیر مادران و جنین می شود.

تفاوت پره اکلامپسی (pregnancy induced hypertension) با فشار خونحاملگی (gestational hypetension)

بالا بودن فشار خون بعد از بیستمین هفته حاملگی بدون وجودپروتیین در ادرار فشار خون حاملگی بالا بودن فشار خون ناشی از حاملگی خوانده میشود.

علایم بالینی :

۱-فشار خون بالا : فشار خون سیستولیک(ماکسیموم)بیشتر از ۱۴۰ یا دیاستولیک (مینیموم)بیشتر از ۹۰ میلیمیتر جیوه فشار خون بالا تلقی میشود .از انجا که فشار خون در طول روز نوسان دارد برای اطمینان ازبالا بودن فشار خون باید بیش از یکبار اندازه گیری شود.

۲-وجود پروتیین در ادرار:به طور طبیعی پروتیین در ادرار دیده نمیشود میزان پروتیین در ادرار نوسان دارد بنابر این اگر پزشک بعد از اندازه گیری پروتیین در ادرار در یک نوبت به پره اکلامپسی مشکوک باشد دستور ازمایش اندازه گیری پروتیین ادرار ۲۴ ساعته میدهد. در این آزمایش بیمار ادرار ۲۴ ساعته را جمع آوری کرده و آزمایشگاه میزان پروتیین موجود در ادرار را میسنجد.

۳-ادم گوده گذار (تورم):در صورتیکه متوجه تورم در صورت یاپف شدید دور چشم و یا تورم دستها بیشتر بیشتر از مختصر بود ویا تورم زیاد یاناگهانی در پاها یا قوزک پا مشاهده گردید بلا فاصله با پزشک معالج خود تماس بگیرید.

تورم به دلیل احتباس اب(که خود میتواند باعث افزایش وزن شود)رخ میدهد.بنابراین اگر در عرض یک هفته افزایش وزنی بیش از ۱/۵ کیلو گرم داشتیدبا پزشک خود تماس بگیرید.البته باید توجه داشت که تمام زنانی که به پره اکلامپسی مبتلا میشوند تورم نخواهند داشت.

پره اکلامپسی شدید تر علایم دیگری به دنبال خواهد داشت.

سردرد شدیدیا مستمر

تغیرات بینایی شامل دو بینی تاری دید دیدن نقاط شناور یاجرقه حساسیت به نور از دست دادن موقتی دید

درد یا حساسیت شدید در قسمت بالای شکم

تهوع و استفراغ

چه مادرانی در معرض پره اکلامپسی هستند ؟

۱- حاملگی اول (زنانی که تا به حال زایمان نداشته اند)

۲- حاملگیهای چند قلو

۳-وجود سابقه فامیلی

۴-سن مادر کمتر از ۲۰ ویا بیشتر از ۳۵ سال

۵-افزایش فشار خون مزمن در صورتیکه بیمار قبل از حاملگی یا در طی نیمه اول حاملگی فشار خون بالاداشته باشد مبتلا به فشار خون مزمن تلقی شده و باید از نظر فشار خون و همچنین علایم پره اکلامپسی و نیز عوارض دیگر تحت نظر باشد.زنان مبتلا به فشار خون مزمن که دچارپره اکلامپسی میشوند نسبت به زنانی که یکی از این دو عارضه را به تنهایی دارند درمعرض خطرات بیشتری قرار دارند.

۶-بیماری قند(چه از قبل بوده باشد چه در حاملگی ایجاد شده باشد)

۷-بیماریهای کلیوی

۸-بیماریهای مزمن عروقی

۹-چاقی(وزن زیاد)

۱۰-وضعیت اقتصادی-اجتماعی نامناسب

۱۱-کمبود کلسیوم در مواد غذایی

۱۲-لوپوس اریتماتوس عمومی :یک بیماری است ناشیاز اختلال در سیستم ایمنی

 

عوارض مادری پره اکلامپسی:

تشنج کما اختلالات انعقادی

عوارض جنینی پره اکلامپسی:

تاخیر رشد داخل رحمی زجر جنینی

 

کنترل مادر در شرایط پره اکلامپسی-ویزیت ۳بار در هفته

-اندازه گیری فشار خون و پروتیین (البومین)ادرار۳بار در هفته

-کنترل وزن روزانه

-اموزش تغذیه

-توصیه به استراحت

رژیم غذایی روزانه مادر مبتلا به پره اکلامپسی

•-پروتیین ۶۰ تا ۷۰ گرم(استفاده از تخم مرغ حداقل ۲ بار در هفته)

•-کلسیم ۱۲۰۰ میلی گرم

 •-استفاده کافی از روی(موجوددر ماهی)

 •-منیزیم(موجود در سبزیجات به ویژه نخود سبز)

 •-کلیه ویتامین ها

 •-محدود کردن نمک نه قطع کامل ان

 

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

 

 

 

مشکلات عضلانی و اسکلتی در بارداری

 

مقدمه:

در طی بارداری به علت تاثیر عوامل هورمونی تغییراتی در عضلات و اسکلت به وجود می آید گاها این تغییرات ممکن است منجر به بروز مشکلاتی شود . برخی از این مشکلات با ارئه راهکارهای مناسب قابل پیشگیری می باشند.

مشکلات عضلانی اسکلتی دوران بارداری ، علائم آنها و اقدامات مراقبتی مربوطه شرح داده میشود

۱-   کرامپ

تعریف: انقباض دردناک عضلات

یکی از مشکلات شایع دوران بارداری است که

بالاخص عضلات ساق پا را دچار میکند. تمرینات چرخشی پا جهت بهبود گردش خون در پا وپیشگیری از کرامپ توصیه می شود . انجام تمرینات قبل از خواب بسیار موثر است ، چراکه اغلب موارد کرامپ ساق پا در خواب اتفاق می افتد. کشیدن کف پا به سمت پائین میتواند موجب تشدید درد شود لذا اغلب حرکت کف پا به سمت بالا توصیه می شود و جهت رفع گرفتگی ، کشیدن کف پا به سمت بالا و نگهداشتن در حالت کشش در این جهت کمک کننده میباشد.

 

۲-   واریس پا

تعریف: متورم شدن و پیچ در پیچ شدن وریدهای پا

علت:

۱-  تاثیرات عوامل هورمونی روی عضلات صاف جدارعروق

۲- افزایش فشارداخل شکم

عوامل مساعد کننده:

۱-  ایستادنبه مدت طولانی

۲- نشستن باپای آویزان به مدت طولانی

۳- انداختن پا روی پا در هنگام نشستن

 

۳- سندروم تونل کارپ

تعریف: شایعترین نوع فشردگی عصب در طی بارداری است که بواسطه فشرده شدن عصب مدین هنگام عبور از تونل کارپ در مچ دست اتفاق می افتد.

علت:  ادم و تجمع مایع که موجب افزایش فشار در تونل کارپ می شود.

زمان بروز: اغلب پس از ۲۴ هفته اتفاق می افتد

علائم:

–  بی حسی وسفتی انگشتان دست همراه با درد اغلب در اوائل صبح ویا حتی شب در خواب

–  اختلال در برداشتن اجسام کوچک از زمین و نگهداشتن آنها

– عدم توانائی انجام حرکات ظریف دست

اقدامات موثر:

۱- انجام تمرینات مچ دست درآب یخ

۲- استفادهاز اسپلیت های مخصوص زمان خواب و استراحت

نکته:

۱-  جهت پیشگیری از سوختگی به این افراد در خصوص حمل مایعات داغ هشدار داده می شود

( مانندحمل کتری، چای و ….)

۲- این مشکل بطور خوبخودی بعد زایمان بهبود می یابد

۴-درد دنده ها

تعریف:

درد در ناحیه قدامی و تحتانی و سطوح طرفی دنده ها

علت: کشش عضلات شکم و پهن شدن دنده ها

علامت: درد مثل بخیه زدن در ناحیه قدامی تحتانی و سطوح طرفی دنده ها

اقدامات موثر:

۱-   در حالی که دستها را بالای سر نگه داشته است بالا تنه را به آرامی درخلاف جهت درد خم نماید.البته باید مراقب باشد که خیلی به یک سمت خم نشود و کشش بیشاز حد ایجاد نکند.

۲-   دستها را بالای سر در هم حلقه کرده و کشش در بازوها ایجاد نماید.

۳-  برعکس نشستن روی صندلی نیز می تواند به تخفیف درد کمک کند.

 

۵-درد در ناحیه پایین کمرLBP

تعریف: درد متمرکز در ناحیه مرکزی کمر در محور ستون فقرات

میزان شیوع: در مطالعات مختلف بطور متوسط به میزان ۷۰% در استرلیا و۵۰% در انگلستان گزارش شده است.

عوامل مساعد کننده:

۱-افزایش وزن زیاد در بارداری

۲-سابقه کمر درد قبلی-بروز کمر درد در بارداری قبلی

۳-چند زایی

۴-حمل اجسام سنگین بطور مکرر

۵-افزایش انحنای کمر

۶-تغییر وضعیت های ناگهانی

۷-مقادیر زیاد ریلاکسین موجب افزایش الاستیسیته لیگامانها میشود.مقادیر زیاد ریلاکسین توجیه کننده بروز کمر درد،درد در مفاصل لگن در اوایل بارداری قبل از افزایش وزن بارز می باشد.معمولا کمر درد به تدریج بعد زایمان فروکش می کند.گرچه که در برخی موارد پایدار می ماند که به احتمال قوی ناشی از بی ثباتی لگن ناشی از شل شدن لیگامانها، عدم تعادل عضلات بواسطه کشش عضلات شکم و کوتاه شدن احتمالی عضلات پشت می باشد. گاها” موارد خیلی شدید به علت دیاستاز رکتوس وعدم حمایت عضلات شکم از کمر درد و پشت می باشد.

 

اقدامات موثر در کاهش کمر درد:

۱-رعایت وضعیت مناسب بدن در موقعیت های مختلف (مانندایستادن،نشستن،خوابیدن و بلند شدن از تخت،پیاده شدن از ماشین و …) در بارداری جهت محافظت از کمر در هنگام انجام فعالیت ها و استراحت.

۲-انجام تمرینات بدنی مرتبط با محافظت از کمر طی بارداری (تمرینات چرخش لگن،تقویت عضلات کف لگن و عضلات شکم)

۳-استفاده از حمام گرم و نه داغ

۴-استفاده از بالش مخصوص زیر کمر در پوزیشن خوابیده به پهلو

۵-استفاده از کمربند مخصوص

۶-اجتناب از خم شدن هنگام انجام کارها ( حصول اطمینان از اینکه ارتفاع میز کار به حدی است که نیاز به خم شدن هنگام کارها نمی باشد).

۷- انقباض همزمان عضلات ترانسورس شکم و عضلات کف لگن قبل از هر تغییروضعیت و هنگام انجام کارها همزمان با بازدم.

۸- خودداری از انجام دراز – نشست و پادوچرخه

۹- حتی الامکان خودداری از بلند کردن اجسام سنگین و در صورت نیازرعایت پوسچر صحیح هنگام بلند کردن اجسام از زمین.

۱۰- خوداری از پوشیدن کفش پاشنه بلند و یا بدون پاشنه (پوشیدن کفش مناسب)

۱۱- خودداری از انجام فعالیت های زیاد و مستمر ( استراحت در فواصل کار)

 

 

۶- درد ناحیه خلفی لگن یا درد ساکروایلیاک  P.P.P

تعریف: درد کمر در دوطرف ستون فقرات است و نسبت به درد LBP دورتر از محور ستون فقرات است. به آن درد پشت لگن یا درد ساکروایلیاک نیز می گویند.

علت: درد و اختلال عملکرد مفاصل ساکروایلیاک است. با توجه افزایش هورمون ریلاکسین افزایش تحرک مفاصل ساکروایلیاک بوجود می اید که بر اساس تحقیقات Damen  وهمکاران (۲۰۰۱) در صورتی که افزایش تحرک در مفاصل ساکروایلیاک دو طرف لگن به صورت متقارن نباشد درد بوجود می اید .یعنی درد ساکروایلیاک بیش از انکه به ریلاکسین مرتبط باشد به نامتقارن شدن تحرک مفاصل ساکروایلیاک مرتبط است.

شیوع:۴ بار شایعتر از LBP است.

 

علایم مشخصه دردساکروایلیاک:

۱-درد تیز در ناحیه ساکروایلیاک هنگام چرخش در تخت و یا در مواقعی که وزن بدن را متحمل می شود.

۲-با فشار دادن ناحیه مفاصل ساکروایلیاک درد به وجود می اید (جهت ارزیابی درد)

۳-این درد ممکن استبه ناحیه باسن و از انجا به قسمت پشت رانها و گاها به جلوی رانها گسترش پیدا کند.معمولا این درد به زانو ها و پایین تر گسترش پیدا نمی کند.گاها به این درد اصطلاح سیاتیک اطلاق می شود که البته سیاتیک کاذب است چرا که سیاتیک حقیقی تا پایین پاهاادامه می یابد و علت ان فشار مکانیکی روی یک یا چند لیگامان لگن می باشد.میزان بروز سیاتیک حقیقی در بارداری حدود ۱% است.

۴-می تواند موجب خشکی و سفتی صبحگاهی مفصل شود.

 

عوامل تشدید کننده درد ساکروایلیاک:

۱-چرخش در تخت

۲-نشستن و بلند شدناز حالت نشسته مثل سوار و پیاده شدن از ماشین

۳-بالا رفتن از پله ها

۴-بالا رفتن و پایین امدن از تختخواب

۵-بلند کردن اجسام

۶-دولا شدن و خم شدن

۷-دویدن و راه رفتن تند

 

اقدامات موثر در کاهش درد ساکروایلیاک

۱-ارجاع به فیزیوتراپدر موارد شدید

۲-اصلاح وضعیت هنگام خوابیدن،خوابیده به پهلو با استفاده از یک بالش بین دو پا در راستای رانها

۳-خودداری از خوابیدن در پوزیشن نیمه دمر Coma

۴-انقباض همزمان عضلات شکم و کف لگن قبل از هر تغییر وضعیت و هنگام انجام کارها همزمان با بازدم

۵-اصلاح وضعیت هنگام پهلو به پهلو شدن در تخت:خم کردن زانو ها،قرار دادن زانو ها و شانه ها در یک راستاو چرخاندن همزمان زانوها

۶-خودداری از خم شدنو دولا شدن هنگام انجام فعالیت ها

۷-خودداری از انداختن پا روی پا هنگام نشستن

۸-پوشیدن کمربند وشکم بند های مخصوص

۹-خودداری از انجام هر فعالیت و یا گرفتن هر وضعیتی که موجب بروز یا تشدید درد می شود.

 

 

۷-اختلال عملکردسمفیز پوبیس SPD

تعریف

درد در ناحیه پوبیس،در گذشته به نام دیاساتز سمفیز نیز نامیده می شود.

علت

تغییرات هورمونی بارداری

نکته:اختلال عملکرد سمفیز پوبیس اغلب همراه با افزایش فاصله بین دو استخوان پوبیس می باشد.گاها حتی این فاصله به ۳۵ میلی متر نیز برسد.گرچه میزان درد ارتباط معناداری با این فاصله نداشته و بالعکس میزان این فاصله نیز تعیین کننده عواقب این اختلال نمی باشد.

زمان بروز: معمولا این وضعیت در اواخر بارداری و گاها حین لیبر و زایمان و بندرت۳۶-۲۴ ساعت بعد از زایمان بیشتر بوجود می اید.در صورت بروز از ۲۴ ساعت بعد اززایمان احتمالا علت ان پروسه التهابی بوده که جهت بروز ان گذشت زمان است.

۱-درد با درجات متفاوت در ناحیه سمفیز با گسترش یک طرفه یا دو طرفه درد به سمت کشاله ران و گاهاگسترش به سمت داخلی رانها می باشد ،گاها با درد ساکروایلیاک همراه است.

۲-عملکرد سمفیز پوبیسکامل کردن حلقه استخوانی لگن و انتقال وزن به پاها در جهت عمودی می باشد لذااختلال در عملکرد سمفیز پوبیس در حفظ ثبات لگن مشکل به وجود می اید و در صورت توام شدن این مساله با تغییرات مکانیکی به وجود امده در لگن به شدت بر نحوه راه رفتن تاثیرمی گذارد و موجب بروز حرکات لغزشی در سمفیز جهت تحمل وزن بدن هنگام راه رفتن میشود . این وضعیت شدیدا دردناک است و موجب می شود که فرد اردک وار راه برود.

۳-احساس درد شدید وحساسیت شدید در لمس ناحیه پوبیس

۴-تشدید درد در وضعیتهایی که فشار وزن روی مفصل پوبیس وارد می شود.مثل راه رفتن،ایستادن روی یک پا،تغییر وضعیت (مانند پهلو به پلو شدن در تخت،بالا رفتن یا پایین امدن ازتخت،سوار و یا پیاده شدن از ماشین،بالا رفتن از پله)هنگام پوشیدن شلوار یا لباس زیر.

۵-لغزندگی مفصل پوبیس هنگام راه رفتن (گاها صدای لغزش مفصل شنیده می شود.)

۶-مشکل در شروع حرکت و یا راه رفتن بلاخص بعد از خواب

۷-دردناک بودن حرکترانها به سمت خارج و محدودیت حرکات رانها به این سمت

۸-گاها درد در ناحیه لیگامان گرد(درد تیزی که ممکن است مشابه حس کشش در شکم باشد).

اقدامات موثر درموارد احتمال عملکرد سمفیز پوبیس

الف)اقدامات حین بارداری

۱-تعیین میزان و حدباز شدن بدون درد رانها از یکدیگر که در حد تحمل مادر است و ثبت این میزان جهت استفاده هنگام زایمان و هنگام انجام معاینات

۲-اصلاح وضعیت درموقعیت های مختلف خوابیدن،نشستن و ایستادن

۳-تقسیم وزن بصورت قرینه بین دو پا هنگام ایستادن

۴-پوشیدن شلوار ولباس زیر در حالت نشسته

۵-استفاده از یک بالش زیر شکم و یک بالش بین دو پا که زانوها را در راستای رانها از یکدیگر جدا کندهنگام خوابیدن به پهلو

۶-چرخش همزمان وقرینه پاها جهت پهلو به پهلو شدن در تخت

۷-استفاده از ملحفه ابریشم یا ساتن که چرخش در تخت را اسانتر می کند.

۸-استفاده از روکش پلاستیکی صندلی ماشین که جهت سر خوردن هنگام پیاده شدن از ماشین استفاده شود.

۹-خودداری از انجام فعالیتها در پوزیشن چمباتمه

۱۰-در صورت شنا کردن خوددداری از شیرجه زدن در اب،انجام ورزش های مخصوص در اب

۱۱-خودداری از حرکات سریع و پیچشی

۱۲-خودداری از انجام حرکات و فعالیت هایی که مستلزم باز شدن و فاصله گرفتن پاها از یکدیگر است.

۱۳-حتی الامکان استفاده از پوزیشن های دیگر به غیر از لیتاتومی هنگام مقاربت و در صورت استفاده ازپوزیشن لیتاتومی قرار دادن چند بالش زیر زانو

۱۴-استفاده از کیسه یخ پیچیده شده در حوله روی ناحیه پوبیس جهت کاهش درد

۱۵-در صورت حاد بودن استفاده از وسایل کمکی جهت راه رفتن

۱۶-استفاده از کمربندهای مخصوص جهت حمایت از سمفیز پوبیس و تروکانتر مفصل ران

۱۷-استفاده از پوزیشنهایی غیر لیتاتومی جهت مقاربت

 

مصرف الکل در بارداری

اتانول یک عامل تراتوژن قوی بوده و موجب سندرم الکل جنینی می شود. این سندرم با محدودیت رشد ، ناهنجاری صورتی و نارسایی سیستم عصبی مرکزی مشخص می شود.

زنانی که باردار هستند یا قصد بارداری دارند بایستی از مصرف هر گونه نوشابه الکلی بپرهیزند.

 

مسافرت در بارداری

توجه بفرمایید که رعایت احتیاط های خاص در این دوران مد نظر قرار گیرد . باید توجه داشت که شرایط جسمی همه زنان باردار یکسان نیست و با یکدیگر متفاوت است .

وسیله مسافرت

زنان بارداردر مسافرت از  قطار و یا هواپیما استفاده نمایند . در مسافرت با اتومبیل یا اتوبوس در صورتی که خانم باردار حالت تهوع نداشته باشد طی  مسافت حتی تا ۳۰۰ کیلومتر بطور متداوم اشکالی ندارد . البته این در صورتی است که خانم باردار اقدام به رانندگی نکند . اما اگر فرد باردار ، خود اقدام به رانندگی می کند بعد ازهر ساعت رانندگی ۵ الی ۱۰ دقیقه استراحت نماید وپاها را حرکت دهد به هر حال رانندگی در ماه آخر بارداری صلاح نمی باشد..

مسافرت در هر روز را کوتاه کنید یعنی فقط به مدت ۵ یا ۶ ساعت در هر روز رانندگی کنید.

۱- در تمام مدت کمربند صندلی را ببندید زیرا حوادث بدون اخطار قبلی اتفاق می افتد.البته کمربند را زیر شکم حامله بر روی قسمت استخوانی لگن ببندید و بند شانه ای را بین سینه ها و روی شانه ها قرار دهید..

۲ـ در صورت مسافرت با ماشین استفاده از کمربند ایمنی اجباری است زیرا اگر ماشین دارای کیسه هوایی(ایر بگ)باشد ، با استفاده از کمربند در هنگام توقف ناگهانی جنین بندرت صدمه می بیند

زنان باردار باید طی مسافرت حداقل ۲ لیوان آب در ساعت بنوشند.

۳ـ در صورت سفر با ماشین ، صندلی خود را تا حد امکان عقب ببرید و پاهایتان را دراز کنید و گاه گاهی آن را تکان دهید .

۴- در حین نشستن هم مرتب شست پای خود را تکان دهید, پا را خم و راست کنید, راه بروید تا خون جریان پیدا کند.

۵- حاملگی و نشستن طولانی از ریسک فاکتور های لخته شدن خون می باشد که می توان از جورابهای مخصوص برای افزایش جریان خون استفادده کرد(از داروخانه تهیه کنید.)

۶- جورابهای مخصوص بپوشید که در زیر زانو پا را تحت فشار قرار دهد تا از تشکیل لخته جلوگیری کند . بعضی افراد مانند دیابتی ها با مشکلات گردش خون نباید از این جوراب استفا ده کنند.

. تحقیقات نشان داده که هر روش مسافرت که ۴ ساعت یا بیشتر طول بکشد  می تواند منجر یه آمبولی ریه شود که در آن لخته خون به ریه ها وارد میشود.

مواردی که بیمار قبلاً ترومبوز داشته و یا احتمال آن زیاد است می تواند قبل از پرواز از داروهای ضد انعقاد تزریقی استفاده کند.

– زنان باردار باید طی مسافرت حداقل ۲ لیوان آب در ساعت بنوشند.

– فشار داخل هواپیما به نحوی تنظیم شده که زیانی برای شما و جنین ندارد..

. پرسنل پروازدر مورد زایمان در پرواز آموزش ندیده و تبحرلازم را ندارند.

ـ هنگام سفر با قطار یا هواپیما سمت راهرو بنشینید تا در صورت نیاز ، دسترسی به دستشویی آسان باشد و هر ساعت یک یا دو بار در طول راهرو قدم بزنید و نرمش کنید .

زمان مسافرت

مسافرت برای حاملگی های بی خطر ,مجاز است

. سه ماهه دوم بهترین زمان برای مسافرت است                                                                                      .

در این دوران هم شانس سقط پایین است هم دوران ویار را پشت سر گذاشتید                                                      .

. از هفته ۲۸ به بعد ( ماه هفتم به بعد (تمام خطوط هوایی برای اجازه سفر گواهی نامه پزشک متخصص زنان و زایمان را می خواهند و بعد از هفته ۳۶ بارداری نیز عموما اجازه سفر هوایی داده نمی شود- دقت داشته باشید که بعضی آژانسها به خانمهای حامله بیش از ۳۲ هفته اجازه پرواز نمی¬دهند.

مسافرت برای چه کسانی  و چه شرایطی پر خطر است

۱- لکه بینی در سه ماهه اول:

با خطر سقط همراه است که باید خانم باردار در چنین شرایطی از مسافرت چشم بپوشد .

۲-داشتن سابقه قبلی فشار خون در دوران بارداری ،

۳- وجود حاملگی دو قلو

۴- و مسافرت های پس از هفته ۲۵ بارداری:

احتمال ایجاد خطراتی به دنبال مسافرت برای مادر باردار وجود خواهد داشت .

۵- مسافرت به ارتفاعات بالا:

نیز باید خودداری شود  زیرا کمبود اکسیژن هوا در ارتفاعات باعث کاهش اکسیژن خون و در نتیجه کمبود اکسیژن دریافتی جنین می شود . زنانی که خود در ارتفاعات زندگی می کنند برای جبران این کمبود اکسیژن تعداد سلول های خون بالاتری دارند ولی بدن سایر افراد با این محیط سازش ندارند .

 

توصیه های لازم در مسافرت خانم باردار

۱ـ حتی در صورت سلامت کامل مدارک پزشکی خود را همراه داشته باشید. و به تمامی نکات مذکور توجه کنید.قبل از سفر یک چکاپ پزشکی پره ناتال انجام دهید. 

۲ـ در طول مسافرت لباس و کفش راحتی بپوشید .

– از غذای کم و سبک در حین مسافرت استفاده کنید.

۳ـ  سبزیجات خام ومیوه پوست کنده نشده نخورید .

۴ـ از خوردن گوشت های نیم پز و غذاهایی که ممکن است قبلا در طی روز چند بار گرم شده باشد خودداری کنید .

۵ـ فقط از آب و نوشیدنی های درون شیشه و بطری بیاشامید و چای داغ و شیر پاستوریزه بنوشید. .

۶ـ آشامیدن مقدار کافی آب در طول مسافرت بسیار مهم است . به خصوص اگر با هواپیما سفر می کنید . رطوبت هوا طی مسافرت هوایی در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد نگه داشته می شود . ولی وضعیت مناسب حفظ رطوبت هوا بین ۴۰ تا ۶۰ درصد است زیرا رطوبت زیر ۲۰ درصد مثل رطوبت هوای صحرا است . با کاهش رطوبت ، رطوبت بدن با تنفس کاهش می یابد و این امر می تواند موجب کم آبی بدن خانم باردار شده و این کم آبی گاه می تواند باعث افزایش خطر زایمان زودرس گردد . زنان باردار باید طی مسافرت هوایی حداقل ۲ لیوان آب در ساعت بنوشند .

-۷ از خوردن غذاهای نفخ آور و نوشابه گازدار قبل از پرواز پرهیز کنید زیرا در فشار کم حین پرواز ،گازها متسع شده و ایجاد ناراحتی می کند

-۸ اگر دارای حالت تهوع هستید باید از قبل داروی ضد تهوع طبق نظر پزشک خود مصرف کنید.

 

پس از زایمان:

مسافرت هوایی برای نوزادان در دو روز اول به علت عدم بلوغ کافی ریه نوزاد مجاز نمی باشد و حتی‌المقدور از مسافرت در هفته اول باید پرهیز شود.

 

بطور خلاصه :

 مسافرت هوایی

    به طور کلی مسافرت هوایی در زنان سالم هیچ اثر زیان باری بر بارداری ندارد ( انجمن طبی هوانوردی ، ۲۰۰۳ ) . مسافرت در فشار هوایی مناسب هیچ خطر خاصی به همراه ندارد و درصورت عدم وجود عوارض طبی یا مامایی زنان باردار تا هفته ۳۶ قادرند به سلامت باهواپیما پرواز کنند . توصیه می شود که زنان باردار همان توصیه های مربوط به سایرمردم را در سفرهای هوایی رعایت کنند که شامل حرکت دادن دوره ای اندام های تحتانی ،راه رفتن حداقل ساعتی ۱ بار و استفاده از کمربند ایمنی در حالت نشسته می باشد. یکیاز خطرات بالقوه در طی مسافرت ( به ویژه سفرهای بین المللی ) ابتلاء به بیماری های عفونی و یا بروز مشکلی به دور از مراکز درمانی مناسب می باشد.

   مسافرت با اتومبیل

کالج متخصصین زنان و مامایی آمریکا راهکارهایی درمورد استفاده از کمربند ایمنی در اتومبیل در طی بارداری وضع کرده است . بنابراین بایستی به زنان باردار توصیه نمود که حین نشستن در اتومبیل از کمربندهای ایمنی۳ تکه ای با موقعیت صحیح استفاده کنند. بخش پایینی کمربند ایمنی بایستی زیر شکم زن باردار قرار گیرد و از روی بخش فوقانی کشاله ران وی عبور کند. کمربند باید طوری بسته شود که تا حد ممکن راحت باشد. بخش شانه ای کمربند نیز بایستی برای بیمار راحت باشد و بین پستان ها قرار گیرد.بر اساس اطلاعات فعلی لزومی به غیر فعال سازی کیسه های هوای اتومبیل ها در طی بارداری وجود ندارد.

 

 

ورزش در بارداری

بارداری فرایند پیچیده فیزیولوژیک است که می تواند بر ترکیب بدنی-دستگاه عضلانی اسکلتی-دستگاه تنفسی-دستگاه قلبی-عروقی-مرکز تنظیم درجه بدن و وضعیت بدنی تاثیربگذارد.ورزش برای اغلب زنان حتی در دوران بارداری توصیه میشود.اگرچه بهتر است انهابا وجود سلامتی کامل قبل از انجام برنامه های ورزشی مورد ارزیابی های دقیق بالینیقرار گیرند.

ورزش و بارداری

فواید ورزش در دوران بارداری

فوایدو اثرات جسمانی ورزش و فعالیت جسمانی در دوران بارداری

تسریع گردش خون در بدن مادر و جنین و در نتیجه پیشگیری ازواریس وادم در اندامهای مادر

پیشگیری از دیابت دوران بارداری و کاهش سطح قند خون به ویژهدر زنان چاق

پیشگیری از عوارض ناشی از شل شدن عضلات شکم و افتادگی رحم

تسریع حرکات روده ها و در نتیجه پیشگیری از یبوست و نفخ

کسب امادگی مادر برای زایمان راحت و کم درد

کاهش تکرار افزایش فشار خون در دوران بارداری

بهبود وضعیت بدنی و کاهش کمر درد

افزایش اشتها به ویژه در ماه های نخستین بارداری و هضم بهترغذا

کاهش مدت زایمان و کاهش احتمال سزارین

همچنین  ورزش و تمرینات منظم جسمانی موجب کاهش مشکلاتشایع دوران بارداری می شود:

-بی خوابی

-سر درد

-تهوع

-خستگی زود رس

-افزایش بیش از حد وزن

-گرفتگی عضلات ساق پا

فوایدو اثرات ذهنی و روانی ورزش و فعالیت بدنی در دوران بارداری

-کاهش افسردگی دوران بارداری و پس از زایمان

-کاهش اظطراب در فوایند زایمان

-افزایش اعتماد به نفس

-ایجاد الگوی بهتر خواب

-بهبود خلق و خو

-کاهش استرس روزمره

 

بهداشت دهان و دندان در بارداری

 

معاینه دندان ها بایستی در طی معاینات پره ناتال انجام گیرد و مادر تشویق به رعایت بهداشت مناسب دندان هاشود . گزارش شده است که بیماری های پریودنتال ، با زایمان پره ترم ارتباط دارند .متاسفانه ، درمان بیماری های پریودنتال باعث بهبود سلامت دندان ها می شود، اما از زایمان پره ترم جلوگیری نمی کند.بارداری موجب تشدید پوسیدگی دندان نمی شود . همچنین ممنوعیتی برای درمان های دندانپزشکی از جمله رادیوگرافی های دندانی در طی بارداری وجود ندارد.

 

تغییرات پوستی در بارداری

جریان خون پوست

افزایش جریان خون پوست طی بارداری کمک می کند تا اضافه حرارتی که به دنبال افزایش متابولیسم تولید شده است ، زائل شود.

دیواره شکمی

در ماه های آخر بارداری ، معمولا خطوطی قرمز رنگ و کمی فرورفته بر روی پوست شکم و گاهی پستان ها و ران ها مشاهده می شوند. این خطوط را استریاهای بارداری و یا علایم کشش می نامند. در زنان مولتی پار ، علاوه براستریاهای قرمز رنگ مربوط به بارداری فعلی ، خطوط نقره ای درخشان مربوط به آثار استریاهای قبلی نیز معمولا مشاهده می شوند.

قویترین عوامل خطر ساز عبارت بودند از : افزایش وزن در طول بارداری ، سن پایین مادر و سابقه خانوادگی .

پیگمانتاسیون

این عارضه در ۹۰ درصد از زنان بروز می نماید .هیپرپیگمنتاسیون در زنانی که پوست تیره تری دارند. نمود بیشتری می یابد. خط میانی پوست شکم که خط سفید نام دارد ،‌به میزان قابل توجهی پیگمانته شده و به رنگ سیاه مایل به قهوه ای در می آید و خط سیاه نامیده می شود. گهگاه لکه های قهوه ای نامنظمی بااندازه های متفاوت بر روی صورت و گردن تشکیل می شوند که کلوآسما یا ملاسمای بارداری نام دارند و همان به اصطلاح ماسک بارداری می باشند. همچنین ممکن استپیگمانتاسیون آرئول و پوست نواحی تناسلی تشدید شود. این تغییرات پیگمانی پس اززایمان معمولا ناپدید شده و یا حداقل به میزان قابل توجهی کاهش می یابند. قرص های ضد بارداری نیز ممکن است موجب پیگمانتاسیون مشابهی شوند.

تغییرات پیگمانی از انتهای ماه دوم بارداری تا زمان ترمافزایش قابل توجهی می یابند.

تغییرات عروقی

آنژیوم های معروف به عنکبوت های عروقی در ۳/۲ از زنان سفیدپوست و تقریبا ۱۰ درصد از زنان سیاه پوست ایجاد می شوند . این ضایعات برجستگی های پوستی ظریف و قرمز رنگی هستند که به ویژه بر روی صورت ، گردن ، بخش فوقانی قفسه سینه و بازوها ایجاد می شوند و دارای انشعاباتی هستند که از ضایعه مرکزی خارج میشوند .

اریتم کف دست در بارداری در ۳/۲ از زنان سفید پوست و۳/۱ از زنان سیاه پوست مشاهده می شود

 

نقشه محل مطب